Nowe zestawy narzędzi chirurgicznych trafiły do Pododdziału Neurochirurgii w stalowowolskim Szpitalu Powiatowym. I nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że… ufundował je wdzięczny za udane leczenie pacjent.

Przypomnijmy, że neurochirurdzy w naszym szpitalu funkcjonują od października 2022 roku, w ramach Oddziału Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Naczyniowej i Pododdziałem Neurochirurgii. Trzon Pododdziału Neurochirurgicznego tworzą młodzi i ambitni lekarze z klinik lubelskich oraz warszawskich. Wprowadzane przez nich nowoczesne i skuteczne metody leczenia sprawiają, że wśród chętnych do leczenia w stalowowolskim Poddziale Neurochirurgii jest coraz więcej pacjentów, również z innych regionów kraju. – Jestem jednym z nich. Byłem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością opieki, którą tu otrzymałem. Dzięki waszym lekarzom neurochirurgom mogłem szybko wrócić do normalnego funkcjonowania i aktywnego trybu życia. Jestem za to niezmiernie wdzięczny i z tego powodu postanowiłem wspomóc stalowowolski Szpital Powiatowy, a konkretnie Pododdział Neurochirurgii, dzięki któremu wróciłem do zdrowia – mówi  chcący zachować anonimowość przedsiębiorca z województwa mazowieckiego.

Na czym polegała ta pomoc? Darczyńca ufundował zakup specjalistycznych narzędzi przeznaczonych dla Pododdziału Neurochirurgicznego. – Są to trzy zestawy do zabiegów kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego, a także mikronarzędzia niezbędne do operacji wykonywanych w obrębie mózgu. Taki sprzęt pozwala nam na wykonywanie precyzyjnych i bezpiecznych dla naszych pacjentów zabiegów – tłumaczy dr Jakub Litak, lekarz kierujący Pododdziałem Neurochirurgii w SPZZOZ Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli.

Sprzęt ufundowany przez pacjenta i super-sponsora w jednej osobie, ma wartość aż 175 tys. zł. Wdzięczna za ten piękny, ale i niespotykany gest jest nie tylko załoga Pododdziału Neurochirurgii, ale także dyrekcja lecznicy. – Choroby kręgosłupa i układu kostno-stawowego to niestety już schorzenie cywilizacyjne. Takich pacjentów jest coraz więcej i właśnie dlatego uruchomiliśmy Pododdział Neurochirurgii w naszym szpitalu. Wiedzieliśmy, że jest bardzo potrzebny, tak jak wiedzieliśmy, że pozyskaliśmy do niego świetną kadrę. Teraz tylko utwierdzamy się w tym przekonaniu. I tak jak pacjent – darczyńca jest nam wdzięczny za pomoc w odzyskaniu zdrowia, tak my jesteśmy mu równie wdzięczni za ufundowany przez niego sprzęt medyczny. To piękny gest oraz najlepszy dowód na to, że dobro powraca – mówi Monika Pachacz-Świderska, dyrektor SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.