1-7 sierpnia – Tydzień Promocji Karmienia Piersią

Międzynarodowy Tydzień Promocji Karmienia Piersią został ustanowiony w 1990 roku po podpisaniu Deklaracji Innocenti WHO i UNICEF w sprawie ochrony, propagowania i wspierania karmienia piersią. W tym samym roku powstała Inicjatywa Szpital Przyjazny Dziecku, której zadaniem jest upowszechnianie praktyk wspierających karmienie piersią w placówkach ochrony zdrowia w postaci „10 kroków do udanego karmienia piersią”.

W naszym szpitalu młode mamy już w pierwszych chwilach po porodzie na sali porodowej otrzymują pierwsze wskazówki na temat karmienia piersią – w trakcie kontaktu skóra do skóry położne pomagają w przystawianiu noworodka do piersi. Nie inaczej jest po cięciu cesarskim – mama zaczyna karmienie piersią tak szybko, jak jest to możliwe.

Dlaczego karmienie piersią jest takie ważne i wymaga promowania?

  • Mleko mamy jest niesamowitym produktem – to żywność funkcjonalna, poza odżywianiem i dostarczaniem wszystkich niezbędnych składników odżywczych pełni funkcje ochronną dla niedojrzałego organizmu dziecka i wspomaga jego rozwój. To wszystko dzięki niezwykłemu składowi, dopasowującemu się do wieku dziecka, jego stanu zdrowia, a nawet pory dnia i nocy – w skrócie są to białka, tłuszcze, węglowodany, immunoglobuliny, hormony, witaminy i składniki mineralne.
  • Dziecko karmione mlekiem mamy jest chronione przed infekcjami, istnieje u niego zmniejszone ryzyko zakażenia układu moczowego i oddechowego, wystąpienia biegunek i SIDS, a w przyszłości alergii, nadwagi, otyłości lub cukrzycy.
  • Dzięki składowi mleka mamy wspomagany jest rozwój układu nerwowego.
  • Prawidłowe ssanie piersi zapobiega wadom zgryzu i sprzyja korzystnemu rozwojowi aparatu mowy.

Mama również zyskuje na karmieniu piersią:

  • Laktacja wpływa na krótszy okres krwawienia po porodzie spowodowany szybszym obkurczaniem się mięśnia macicy.
  • Mama karmiąca szybciej dochodzi do przedciążowej formy oraz rzadziej jest narażona na wystąpienie depresji poporodowej.
  • Zaobserwowano, że u kobiety, która karmiła, istnieje niższe ryzyko wystąpienia nowotworów piersi i jajników, osteoporozy, nadciśnienia tętniczego i innych chorób układu krążenia oraz cukrzycy.

Poza tymi wszystkimi zaletami czas karmienia to czas na bycie razem, budowanie więzi i zaspokajaniu potrzeby bliskości i bezpieczeństwa.