Ponad 200 osób wzięło udział w akcji bezpłatnych badań dermatoskopowych dla mieszkańców powiatu stalowowolskiego, zorganizowanych przez SPZZOZ Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli.

Czerniak to najbardziej niebezpieczny ze wszystkich nowotworów skóry, ale wcześnie wykryty daje duże szanse na wyleczenie. Dlatego głównym celem całego przedsięwzięcia było przekazanie mieszkańcom informacji, jak się przed nim chronić, a także zorganizowanie bezpłatnych konsultacji z lekarzami dermatologami. Inicjatorem i głównym organizatorem przedsięwzięcia był stalowowolski Powiatowy Szpital Specjalistyczny, a w jego współorganizację włączyły się zarówno samorządy – Powiat Stalowowolski oraz Miasto Stalowa Wola, jak i SPZOZ przy ul. Kwiatkowskiego 2 w Stalowej Woli, czyli popularne Ambulatorium, a także stalowowolska Miejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza.

Przypomnijmy: w ramach kampanii, w dniu 23 maja 2022 r. odbyły się w MBP wykłady: na temat czerniaka i jego profilaktyki – wygłoszony przez Jerzego Maciąga, lekarza kierującego Oddziałem Dermatologicznym w SPZZOZ Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym, a także na temat innych zmian i chorób skórnych, przygotowany przez Wojciecha Korkowskiego, lekarza dermatologa oraz dyrektora popularnego Ambulatorium. Prelekcje przyciągnęły dużą grupę słuchaczy, ale jeszcze większym zainteresowaniem cieszyły się konsultacje z lekarzami dermatologami, podczas akcji bezpłatnych badań dermatoskopowych dla mieszkańców powiatu stalowowolskiego. Zainteresowanie nimi, przerosło jednak oczekiwania organizatorów i zamiast 2-dniowej akcji, podczas której zaplanowano przebadanie 120 osób, badania prowadzono przez 4 dni, a w tym czasie przebadano zmiany skórne aż 202 osobom. – Bardzo nas cieszy to duże zainteresowanie naszą akcją, ponieważ przyniosła ona wymierne efekty. Spośród tych ponad 200 przebadanych osób, u 3 stwierdziliśmy podejrzenie czerniaka. Zostały one skierowane do dalszych badań, na pewno będziemy monitorowali ich sytuację. Dodatkowo, 34 przebadanym pacjentom zaleciliśmy usunięcie znamion barwnikowych, a kolejnym 19 osobom – innych zmian skórnych. Dlatego nie mam żadnych wątpliwości – ta akcja była potrzebna i warto było ją przeprowadzić – mówi Jerzy Maciąg, lekarz kierujący Oddziałem Dermatologicznym w SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

Podobnego zdania jest Monika Pachacz-Świderska, dyrektor SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli. – Jako lekarz doskonale wiem, jak niedoceniana przez pacjentów, a jednocześnie ważna jest profilaktyka. Dlatego jestem niezmiernie wdzięczna personelowi naszego Oddziału Dermatologicznego za zaangażowanie w akcję „Razem dla zdrowia. Czerniak”. Wykonali mnóstwo dobrej pracy i to głównie dzięki nim, akcja zakończyła się sukcesem. A skoro to przedsięwzięcie cieszyło się tak dużym powodzeniem i przyniosło pożytek tylu pacjentom, mam nadzieję, że nasi lekarze dermatolodzy w przyszłym roku przygotują jego kolejną edycję. Chciałabym, żeby ta cenna akcja miała charakter cykliczny – mówi dyrektor szpitala Monika Pachacz-Świderska.

Wszystkim osobom, które nie wzięły udziału w badaniach w ramach akcji „Razem dla zdrowia. Czerniak”, a chciałyby zbadać swoją skórę, przypominamy, że każdy może po prostu umówić się na wizytę w przyszpitalnej Poradni Dermatologicznej. Teraz znacznie łatwiej się do niej dostać, ponieważ działają w niej jednocześnie dwa gabinety lekarskie, a okres oczekiwania na wizytę u dermatologa znacznie się skrócił.