50 seniorów skorzystało z bezpłatnych konsultacji kardiologicznych, zorganizowanych przez SPZZOZ Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli, podczas zawodów sportowych dla seniorów.

Senioriada – pod taką nazwą na stadionie lekkoatletycznym w Stalowej Woli, w dniu 3 czerwca odbyły się zawody sportowe dla seniorów, zorganizowane przez stalowowolskie: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Centrum Aktywności Seniora. Poza możliwością startu w zawodach sportowych, uczestnicy imprezy dostali możliwość wykonania różnego rodzaju badań, m.in. słuchu czy wzroku.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko przygotowane przez SPZZOZ Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli, gdzie przeprowadzano konsultacje dla tych seniorów, którzy przechorowali COVID-19. Zainteresowani mogli liczyć na kompleksowe badania – pielęgniarki z Oddziału Kardiologii Inwazyjnej mierzyły im: ciśnienie krwi, poziom cukru i cholesterolu, a także wykonywały badanie EKG. Następnie odbywały się konsultacje ze specjalistami z Oddziału Kardiologicznego SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli – dr n. med. Radosławem Krawczykiewiczem oraz dr n. med. Katarzyną Dąbek. – Wiele starszych osób jest wyraźnie zagubionych po przechorowaniu COVID-19. Często czują się gorzej, ale nie wiedzą co z tym zrobić, do jakiego specjalisty się udać. Dlatego na podstawie przeprowadzonych badań oraz konsultacji, staraliśmy się ocenić stan zdrowia osób, które odwiedziły nasze stoisko podczas Senioriady. Jeśli ktoś wymagał dalszej diagnostyki, wskazywaliśmy, jakie badania powinien wykonać i do jakiego specjalisty się zgłosić. Chętnych nie brakowało, podczas imprezy przyjęliśmy w sumie 50 osób – mówi Radosław Krawczykiewicz, lekarz kierujący Oddziałem Kardiologicznym w SPZZOZ Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli.

– Dziękuję naszym pielęgniarkom oraz lekarzom biorącym udział w tym przedsięwzięciu. Nasz szpital chętnie angażuje się w działania profilaktyczne. Przypomnę, że tylko w tym roku realizowaliśmy już akcję poświęconą depresji, niedawno czerniakowi, a teraz kardiolodzy wyszli do seniorów. Chcemy edukować naszych mieszkańców w tematach zdrowotnych i pomagać im „wyłapać” różne schorzenia, zanim zdążą się za bardzo rozwinąć – mówi Monika Pachacz-Świderska, dyrektor SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.