Szpital w czasie obowiązywania stopnia alarmowego BRAVO

Szpital w czasie obowiązywania stopnia alarmowego BRAVO

Przypominamy, że wciąż obowiązuje podpisane przez premiera Mateusza Morawieckiego zarządzenie wprowadzające drugi stopień alarmowy BRAVO na obszarze województwa lubelskiego oraz podkarpackiego. Co to oznacza dla Szpitala?

Zarządzenie ma charakter prewencyjny i obowiązuje od 28 lutego od godz. 23.59 do 15 marca do godz. 23.59. Wprowadzenie stopnia alarmowego BRAVO stawia w wyższej gotowości głównie służby, a dla zwykłych obywateli – w tym np. pacjentów szpitala oraz odwiedzających ich bliskich, ma w praktyce niewielkie znaczenie, choć może się wiązać z pewnymi niedogodnościami.

Oczywiście mieszkańcy nie mają żadnego powodu do paniki czy większych obaw, ale podczas obowiązywania stopnia alarmowego należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody – szczególnie transportowe – zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń. W tym czasie administratorzy obiektów użyteczności publicznej zobowiązani są do prowadzenia ich wzmożonej kontroli. I to dotyczy m.in. szpitali jako obiektów stanowiących element tzw. infrastruktury krytycznej. – W przypadku takich obiektów jak szpital, przez który przewija się każdego dnia mnóstwo osób, musimy mieć pod obserwacją wejścia. Dlatego też, na czas obowiązywania drugiego stopnia alarmowego, objęliśmy m.in. szczególnym nadzorem wejścia do szpitalnych obiektów. Oczywiście funkcjonowanie w stopniu alarmowym wymaga od dyrekcji i załogi szpitala odpowiednich działań również na innych płaszczyznach, w tym np. wzmożonej czujności w zakresie bezpiecznej eksploatacji systemów informatycznych, ale tak jak wspomniałam – dla pacjentów i odwiedzających szpital, jedyną odczuwalną niedogodnością, jest działające tylko jedno wejście – mówi Monika Pachacz-Świderska, dyrektor SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

Warto zaznaczyć, że stopień BRAVO jest drugim w 4-stopniowej skali stopni alarmowych i można go wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności.