Stalowowolski szpital przekazał karetkę do ukraińskiej lecznicy

Stalowowolski szpital przekazał karetkę do ukraińskiej lecznicy

SPZZOZ Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli przekazał jedną ze swoich karetek do szpitala w Radziechowie w obwodzie lwowskim, w Ukrainie.

Ambulans Renault Traffic, którym od 2005 roku ratownicy jeździli na pomoc mieszkańcom powiatu stalowowolskiego, od 10 marca rozpoczął służbę w rejonie radziechowskim, w ogarniętej wojną Ukrainie. – To tylko jeden samochód, ale może pomóc uratować wiele ludzkich istnień. Zwłaszcza teraz, gdy w Ukrainie trwa wojna, a sprzęt i tabor medyczny są na wagę złota – mówi Monika Pachacz-Świderska, dyrektor SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

Mimo kilkunastoletniej służby w stalowowolskim szpitalu, opisywana karetka wciąż jest sprawna i nadal pozostawała w użyciu. Wprawdzie w ostatnim czasie miała charakter rezerwowego ambulansu, ale cały czas utrzymywano ją w gotowości do udziału w akcjach ratowniczych. – Przystaliśmy na inicjatywę Zarządu Powiatu Stalowowolskiego i uznaliśmy, że możemy pomóc obywatelom Ukrainy w tej niezwykle trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźli i przekazać tę karetkę do szpitala w Radziechowie – mówi dyrektor stalowowolskiego szpitala.

W dniu 9 marca, ambulans wyjechał ze Stalowej Woli do Radziechowa. Na granicę polsko-ukraińską zaprowadzili go Wiesław Ludyjan – koordynator transportu medyczno-sanitarnego w stalowowolskim Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym, a także wicestarosta stalowowolski Mariusz Sołtys. – Dla nas, to najstarsza z kilku karetek, jakie posiadamy w naszym szpitalu, a dla tamtejszej lecznicy to aktualnie niemal szczyt marzeń. W Radziechowie, z którym jako samorząd od lat współpracujemy, bardzo potrzebują tego ambulansu. Dodam, że nie pojechał on pusty – oprócz noszy i potrzebnego w każdej karetce sprzętu, zapakowaliśmy do niej sporą partię sprzętu medycznego – strzykawek, igieł, opatrunków, bandaży, kaniuli i wszystkiego, co teraz się tam bardzo przyda – mówi Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.

Warto zaznaczyć, że to już kolejny transport medykamentów, zakupiony w ostatnim czasie przez stalowowolski samorząd powiatowy i wysłany na Ukrainę jako pomoc humanitarna. Mocno zaangażowany w pomoc Ukraińcom jest również SPZZOZ Powiatowy Szpital Specjalistyczny, który nie ograniczył się tylko do przekazania karetki naszym sąsiadom ze wschodu. Wcześniej wysłał już do radziechowskiej lecznicy – wraz z transportem przygotowanym przez Powiat, również narzędzia chirurgiczne. – Przede wszystkim jednak, jako szpital, zaangażowaliśmy się w pomoc przybywającym do Stalowej Woli uchodźcom, poprzez obsługę medyczną punktów, w których przebywają. Udzielamy na bieżąco pomocy tym osobom, które jej potrzebują, na miejscu dyżurują nasze pielęgniarki, z pomocą jeżdżą również lekarze. Bardzo im wszystkim za to dziękuję, ponieważ robią to z ogromnym poświęceniem i za darmo – jako wolontariusze – mówi Monika Pachacz-Świderska, dyrektor SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.