Porody rodzinne mimo pandemii

Porody rodzinne mimo pandemii

W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami o zawieszeniu porodów rodzinnych w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli oraz wieloma zapytaniami kierowanymi w tej sprawie, informujemy, że takie porody wciąż się tu odbywają i na chwilę obecną nie ma mowy o ich wstrzymaniu.

Z powodu epidemii koronawirusa COVID-19, porody rodzinne w większości polskich szpitali były przez dłuższy czas wstrzymane. SPZZOZ Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli był jednym z pierwszych w województwie podkarpackim, w którym przywrócono ich organizowanie. Miało to miejsce w maju tego roku i od tamtej pory cieszą się bardzo dużą popularnością. Dość powiedzieć, że przez ostatnie 6 miesięcy odbyło się ich tu aż 94.

Organizując porody rodzinne, szpital musi uwzględniać zalecenia konsultantów krajowych w dziedzinie ginekologii i położnictwa oraz perinatologii. Zgodnie z tymi zaleceniami, szpital musi zapewnić kobiecie rodzącej w towarzystwie partnera, możliwość przebywania w osobnej sali porodowej, wyposażonej w oddzielny węzeł sanitarny. W Oddziale Ginekologiczno-Położniczym w SPZZOZ Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli nie ma z tym większych problemów, dlatego mimo IV fali pandemii, porody rodzinne wciąż się tu odbywają. W tej sprawie kierowanych do szpitala jest bardzo wiele pytań – maili i telefonów od przyszłych rodziców. Szanujemy i rozumiemy potrzebę rodziców, którzy chcą w tym ważnym momencie być razem, dlatego staramy się im to maksymalnie ułatwiać. W ostatnich miesiącach był tylko jeden dzień, kiedy wstrzymaliśmy porody rodzinne w oddziale, a było to spowodowane porodem pacjentki zakażonej COVID-19. Ze względów bezpieczeństwa nie mogliśmy postąpić inaczej. Ale poza tym jednym przypadkiem, porody rodzinne cały czas się u nas odbywają i na ten moment nie ma powodu ich wstrzymywania – tłumaczy Teresa Wysocka, położna oddziałowa w Oddziale Ginekologiczno-Położniczym.

Co ważne, zgodnie z zasadami dotyczącymi porodów rodzinnych w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym, decyzję o możliwości porodu rodzinnego podejmuje lekarz dyżurny. Przy porodzie kategorycznie nie może towarzyszyć osoba, która jest: objęta kwarantanną, izolacją, miała w ciągu ostatnich 14 dni jakąkolwiek styczność z chorym lub podejrzanym o zakażenie COVID-19 lub wykazuje w dniu przyjęcia do szpitala jakiekolwiek objawy infekcji. Dodatkowo, jeśli partner rodzącej nie posiada certyfikatu potwierdzającego odbycie pełnego cyklu szczepień lub nie jest ozdrowieńcem posiadającym certyfikat przebycia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 (w terminie do 180 dni od otrzymania pozytywnego wyniku testu), to powinien przedstawić negatywny wynik testu PCR lub testu antygenowego, wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed przyjęciem do szpitala. Natomiast w przypadku, gdy osoba towarzysząca nie jest w pełni zaszczepiona, nie jest ozdrowieńcem ani nie posiada wyniku testu, może wykonać odpłatny test antygenowy w kierunku COVID-19, w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (koszt 30 zł).

Trzeba też pamiętać, że osoba towarzysząca, zobowiązana jest przez cały okres pobytu w szpitalu zachować bezpieczny dystans wobec innych osób, często myć i dezynfekować ręce oraz opuścić szpital najpóźniej 2 godziny po porodzie.

Inną, ważną dla przyszłych mam informację może stanowić fakt, że mimo pandemii wciąż funkcjonuje również Szkoła Rodzenia, działająca przy Oddziale Ginekologiczno-Położniczym.

Zajęcia w jej ramach odbywają się w sali konferencyjnej przy Oddziale Dermatologicznym, a zgłosić się na nie można, dzwoniąc na numer telefonu: 600 938 196.

 

Autor: T. Wosk