Pierwszym dzieckiem urodzonym w 2024 roku w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli jest Jaś – syn państwa Karoliny i Kamila Chmielowców z miejscowości Stale (powiat tarnobrzeski). Natomiast przez cały 2023 rok przyszło u nas na świat w sumie 565 dzieci.

Jaś urodził się 1 stycznia 2024 r., ważył 3,5 kg i miał 55 cm długości. Kolejnego dnia – 2 stycznia, na świat w stalowowolskim szpitalu przyszły kolejne noworodki – 2 chłopców i 1 dziewczynka. – W naszych oddziałach – Neonatologicznym oraz Ginekologiczno-Położniczym, zawsze jest ruch. Ale z tego akurat bardzo się cieszymy. Z radością witamy wszystkie kobiety zgłaszające się do nas na poród, a także ich dzieci, które przychodzą na świat w naszym szpitalu – mówi Monika Pachacz-Świderska, dyrektor SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

W 2023 roku urodziło się w stalowowolskim szpitalu w sumie 565 dzieci – 292 chłopców oraz 273 dziewczynki. Wprawdzie to mniej, niż w 2022 roku, kiedy urodziło się tu 626 dzieci, ale spadek liczby urodzin to ogólnopolski trend. – Sytuacja demograficzna w kraju jest bardzo trudna, krzywa liczby urodzeń pikuje. Z danych statystycznych wynika, że 2023 roku w Polsce urodziło się najmniej dzieci od 75 lat. To musiało odbić się i na nas. Choć na tle innych szpitali w regionie i tak wypadamy znacznie lepiej, ponieważ w ubiegłym roku urodziło się u nas znacznie więcej dzieci, niż w placówkach Tarnobrzegu, Sandomierzu, czy Nisku – mówi Krystyna Kolbuch, zastępca lekarza kierującego Oddziałem Neonatologicznym w SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

Spory wpływ na to, że w stalowowolskim szpitalu decyduje się rodzić więcej kobiet niż w placówkach ościennych, ma na pewno fakt, że od 2 stycznia 2023 roku tutejsze oddziały Neonatologiczny oraz Ginekologiczno-Położniczy, funkcjonują na wyższym – drugim poziomie referencyjnym. Co to oznacza? Najkrócej mówiąc: opiekę na wyższym poziomie nad noworodkami oraz kobietami ciężarnymi. – To dla przyszłych mam ma duże znaczenie. Słyszymy od nich – zarówno mieszkanek miasta, powiatu, czy regionu, że wybrały na poród nasz szpital właśnie ze względu na drugi poziom referencyjny naszych oddziałów. Bardzo istotne jest to, że możemy teraz w Stalowej Woli leczyć i prowadzić wcześniaki urodzone już po 31 tygodniu ciąży, które wcześniej musiały trafiać do Rzeszowa. W 2023 roku urodziło się w naszym szpitalu 26 wcześniaków. Druga sprawa – mamy możliwość przyjmować dzieci z zewnątrz, czyli ze szpitali o niższym stopniu referencyjnym, a także te noworodki, które zostały wypisane do domu, ale ze względów zdrowotnych muszą wrócić do szpitala – tłumaczy Krystyna Kolbuch.

Podobnie jak Oddział Neonatologiczny, od roku na wyższym, czyli drugim poziom referencyjności funkcjonuje chwalony przez pacjentki Oddział Ginekologiczno-Położniczy SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli. – Miło nam, ponieważ te opinie rzeczywiście są najczęściej bardzo dobre. To efekt zaangażowania kadry naszego oddziału, ale też bardzo dobrych warunków, jakie tu panują – sale porodowe są pojedyncze, co zapewnia więcej intymności w tym tak ważnym dla rodzących momencie. Warto zaznaczyć, że w naszym szpitalu coraz więcej pań rodzi w towarzystwie mężów czy partnerów. Mają też możliwość korzystania z imersji wodnej i bardzo chętnie sięgają po to udogodnienie, które pomaga im łagodniej przejść przez pierwszą fazę porodu. Mamy też cały szereg innych udogodnień przeciwbólowych, jak prądy TENS, czy chusty Rebozo, stosowanie których pomaga w zejściu główki dziecka do kanału rodnego. Staramy się z naszymi położnymi wprowadzać wszelkie nowinki i udogodnienia dla rodzących – mówi Teresa Wysocka, położna oddziałowa na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym.