Doświadczenie oraz badania naukowe jednoznacznie potwierdzają, że szczepienia eliminują groźne choroby z naszego otoczenia. Nie bez powodu uważa się, że szczepienia są tak samo ważnym elementem zdrowego stylu życia, jak dieta, regularny sen, ruch, czy unikanie stresu.

W dniach 2127 kwietnia obchodzimy Europejski Tydzień Szczepień. Celem akcji jest zwiększenie wiedzy na temat korzyści wynikających ze szczepień oraz ryzyka związanego ze spadkiem osób zaszczepionych. W tym roku akcja jest organizowana pod hasłem „Szczepienia chronią pokolenia”. Według ekspertów, miliony ludzi zawdzięcza życie szczepionkom, bez których nie mieliby szansy przeżyć nawet okresu dzieciństwa. To dlatego, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zaszczepiono miliony dzieci przeciw chorobom wieku dziecięcego, takim jak odra, gruźlica, poliomyelitis, błonica, krztusiec czy pneumokokowe zapalenie płuc.

Niestety w ostatnich latach coraz więcej rodziców odmawia zgody na szczepienie swoich dzieci. To bardzo niebezpieczne zjawisko, sprawiające, że część groźnych chorób, które dzięki szczepieniom już praktycznie nie występowały w Europie Zachodniej oraz Polsce, zaczyna atakować na nowo. Tak jest np. z krztuśćcem, który jest niezwykle groźną chorobą układu oddechowego.

Niektórzy odmawiają szczepień, twierdząc, że są one niebezpieczne. To nieprawda. Badania kliniczne potwierdzają, że wszystkie dostępne w Polsce szczepionki spełniają standardy jakości, bezpieczeństwa i skuteczności. Każda szczepionka wprowadzona na polski rynek musi pozytywnie przejść badania laboratoryjne. Kontrolowane są wszystkie serie szczepionek wprowadzane do obrotu w Polsce. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych stale monitoruje niepożądane odczyny poszczepienne.

Lekarze jednogłośnie apelują, aby rodzice nie rezygnowali z kalendarza szczepień obowiązkowych dla swoich pociech. Warto również rozważyć szczepienia nieobowiązkowe, ale zalecane, jak np. na ospę wietrzną oraz na pneumokoki. Jak podkreślają medycy, pneumokoki są groźne nie tylko dla małych dzieci, ale również dla seniorów, którzy również często zarażają się tą bakterią. Dlatego też o szczepieniach powinni pamiętać nie tylko rodzice troszczący się o zdrowie swoich dzieci, ale również dorośli i osoby starsze. Szczepionki chronią zdrowie i życie osób w każdym wieku.