SPZZOZ Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli został wyróżniony w pierwszej trójce najlepszych szpitali w województwie podkarpackim w rankingu szpitali „Gdzie Rodzić po Ludzku 2022”.

– To dla nas bardzo ważny sukces, ponieważ znaleźliśmy się na podium dzięki głosom kobiet, które u nas rodziły. To głos matek, które doceniły opiekę okołoporodową, jaką otrzymały w naszym szpitalu – komentuje Monika Pachacz-Świderska, dyrektor SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

Ogólnopolski ranking powstaje na podstawie opinii oraz ocen kobiet, które biorą udział w kampanii społecznej „Głos Matek”, poprzez wypełnienie ankiety na temat opieki okołoporodowej oraz warunków w danej placówce. Ideą rankingu jest wskazywanie szpitali, w których kobieta może „urodzić po ludzku”, czyli w intymności oraz poszanowaniu godności. „Dzięki zebranym informacjom w naszej bazie, kobiety mogą wybrać szpital, który wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom w kwestii opieki okołoporodowej” – informuje organizująca ranking Fundacja Rodzić po Ludzku.

W tym miejscu trzeba podkreślić, że to jedyny taki ranking, który obejmuje wszystkie szpitale i oddziały  położnicze w Polsce. I właśnie na bazie głosów pacjentek tych szpitali, każdego roku wyłaniane jest po 3 najlepsze porodówki w każdym województwie. A w TOP3 rankingu za 2022 rok,  znalazły się: SPZOZ w Lubaczowie, Wojewódzki Szpital im. św. Ojca Pio w Przemyślu oraz SPZZOZ Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli. – Szanuję i doceniam pracę naszych lekarzy, ponieważ to świetni specjaliści, ale ta wysoka lokata w rankingu, to przede wszystkim efekt pracy naszych położnych. One wkładają w nią ogrom serca, są z pacjentkami niemal non stop i podchodzą do nich z dużym zrozumieniem. Staramy się być bardzo elastyczne, dla każdej z pań opracowujemy indywidualny plan porodowy. Pomagamy dobrać im odpowiednią pozycję do porodu, jeśli chcą – organizujemy poród rodzinny, co zresztą ostatnio jest bardzo popularne. Codziennie bacznie obserwuję nasze położne przy pracy i widzę więzi, jakie nawiązują z pacjentkami. One wręcz się z nimi identyfikują i może z tego wynika też to, jak bardzo są oddane tej pracy  – tłumaczy Teresa Wysocka, położna oddziałowa na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym w stalowowolskim szpitalu.

W naszym szpitalu pracuje w sumie 35 położnych. Jak podkreśla ich szefowa, zespół stale się szkoli i rozwija. – I to jest nasz ogromny atut. Stały rozwój oraz świetna atmosfera, jaką udało się stworzyć tym dziewczynom. Pacjentki to czują i dlatego tak chętnie znowu u nas rodzą. I to nie tylko te ze Stalowej Woli i okolicznych miejscowości. Trafia do nas coraz więcej ciężarnych kobiet z dalszych rejonów, nawet z tak dużych miast jak Rzeszów czy Lublin. To o czymś świadczy – mówi Teresa Wysocka. I zdradza, że dyplom z gratulacjami dla stalowowolskiego szpitala za uplasowanie się w najlepszej trójce szpitali w województwie podkarpackim już oprawiła w ramki i zamierza go powiesić na sali porodowej – żeby wszystkie pacjentki mogły dowiedzieć się o tym sukcesie, a położne o nim pamiętały.

Zadowolony z sukcesu w rankingu są również współtwórcy sukcesu szpitala w rankingu „Gdzie Rodzić po Ludzku 2022”, czyli lekarze położnicy. – Ranking powstaje na bazie opinii wystawianych przez pacjentki, a ich opinia ma dla nas duże znaczenie. A skoro jest taka dobra, to mamy motywację do pracy – komentuje Tomasz Adamczyk, lekarz kierujący Oddziałem Ginekologiczno-Położniczym.

A pracy jest dużo, co potwierdzają liczby – w 2022 roku, w stalowowolskim Szpitalu Powiatowym odbyło się 626 porodów.