W Stalowej Woli trwa kampania „Razem dla zdrowia. Czerniak”. Rozpoczęła się wykładem, który przyciągnął sporą grupę słuchaczy, ale prawdziwym hitem okazała się akcja bezpłatnych badań dermatoskopowych dla mieszkańców powiatu stalowowolskiego.

Inicjatorem i głównym organizatorem przedsięwzięcia jest stalowowolski Powiatowy Szpital Specjalistyczny, a w jego współorganizację włączyły się zarówno samorządy – Powiat Stalowowolski oraz Miasto Stalowa Wola, jak i SPZOZ przy ul. Kwiatkowskiego 2 w Stalowej Woli, czyli popularne Ambulatorium, a także stalowowolska Miejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza.

To właśnie w niej, w dniu 23 maja 2022 r. odbyły się wykłady: na temat czerniaka i jego profilaktyki – wygłoszony przez Jerzego Maciąga, lekarza kierującego Oddziałem Dermatologicznym w SPZZOZ Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym, a także na temat innych zmian i chorób skórnych, przygotowany przez Wojciecha Korkowskiego, lekarza dermatologa oraz dyrektora popularnego Ambulatorium. Prelekcje przyciągnęły dużą, ponad 80-osobową, grupę słuchaczy. Zadowolenia z tego faktu nie krył uczestniczący w wydarzeniu starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny. – Cieszę się, że naszą akcją  zainteresowało się tak wielu mieszkańców, bo czerniak to groźna i podstępna choroba. Wiem o tym dobrze, ponieważ jeden z moich pracowników zachorował na nią w młodym wieku i niestety zmarł. Choroba była zbyt późno zdiagnozowana. Dlatego zachęcam mieszkańców do badań, warto skorzystać z możliwości, jaką daje Wam szpital i nasi dermatolodzy – mówił starosta.

Wtórowała mu dyrektor stalowowolskiego SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego. – Profilaktyka odgrywa w naszym życiu ogromne znaczenie. Wszyscy wiemy, jak ważne w jej ramach są odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna. Ale na czym polega profilaktyka w przypadku chorób skóry? Nie każdy ma taką wiedzę. Dlatego dzisiaj podzielą się nią z państwem specjaliści. To ważne, zwłaszcza teraz, gdy zbliża się lato i okres kąpieli słonecznych – mówiła Monika Pachacz-Świderska.

Prowadzący wykład lekarze dermatolodzy zachęcali słuchaczy do badań. Mówili też, co powinno nas do nich skłonić, a są to sytuacje, gdy np.: zmiana skórna się powiększa, ma nieregularny brzeg, nierównomierny kolor, swędzi lub krwawi. Raz na jakiś czas warto się przebadać nawet bez względu na to, czy mamy na ciele jakieś niepokojące nas samych zmiany. Dlaczego? – W wielu sytuacjach, sami nie jesteśmy w stanie wychwycić groźnych zmian, ponieważ u około 50-60% pacjentów do rozwoju czerniaka dochodzi w obrębie skóry pozornie niezmienionej. Nierzadko zdarza się, że zgłasza się do lekarza pacjent np. z 3 podejrzanymi przez niego zmianami. Lekarz je ogląda i widzi, że są niegroźne. Ale zauważa też coś, na co pacjent sam nie zwrócił uwagi, a to akurat jest zmiana, którą trzeba się zająć, bo ma na przykład  cechy znamienia potencjalnie złośliwego – tłumaczył Jerzy Maciąg.

Kolejnym, elementem kampanii „Razem dla zdrowia. Czerniak.”, są konsultacje z lekarzami dermatologami, podczas akcji bezpłatnych badań dermatoskopowych dla mieszkańców powiatu stalowowolskiego. Zainteresowanie nimi, przerosło oczekiwania organizatorów. Początkowo zaplanowano przebadanie w sumie 120 osób w dniach 26 maja (czwartek) oraz 28 maja (sobota). – Zapisy rozpoczęliśmy w poniedziałek podczas wykładów, a we wtorek rano nie było już miejsc. A telefony wciąż dzwoniły. Dlatego też postanowiliśmy dopisać jeszcze kolejne 60 osób na inny termin. I te miejsca też już się zapełniły. Dlatego też wszystkich tych, którzy chcieliby zbadać swoją skórę, a nie udało im się już zapisać na badania w ramach naszej akcji, pragnę uspokoić: każdy z państwa zawsze może po prostu umówić się na taką wizytę w przyszpitalnej Poradni Dermatologicznej. Teraz znacznie łatwiej się do niej dostać, ponieważ działają w niej jednocześnie dwa gabinety lekarskie. Okres oczekiwania na wizytę u dermatologa znacznie się więc skrócił – mówi dyrektor szpitala Monika Pachacz-Świderska.