Było o depresji, teraz zajmiemy się czerniakiem

Było o depresji, teraz zajmiemy się czerniakiem

Na przełomie lutego i marca Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli, w partnerstwie z kilkoma innymi instytucjami zorganizował kampanię „Razem dla zdrowia. Depresja”. Wkrótce przed nami kolejna ciekawa inicjatywa – akcja „Razem dla zdrowia. Czerniak”.

Przypomnijmy, że 23 lutego obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Specjalnie z tej okazji, została zorganizowana kampania „Razem dla zdrowia. Depresja.”, w ramach której przygotowano cały szereg ciekawych inicjatyw, specjalnie z myślą o mieszkańcach Stalowej Woli i całego Powiatu Stalowowolskiego.

Inicjatorem i głównym organizatorem kampanii był stalowowolski Szpital Powiatowy, ale w jej współorganizację włączyły się zarówno samorządy – Powiat Stalowowolski oraz Miasto Stalowa Wola, jak i szereg instytucji, w tym: Stalowowolski Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Stalowej Woli, SPZOZ przy ul. Kwiatkowskiego 2 w Stalowej Woli (Ambulatorium), stalowowolskie Centrum Aktywności Seniora, a także szkoły podstawowe i ponadpodstawowe prowadzone przez Gminę Stalowa Wola oraz Powiat Stalowowolski.

W ramach akcji uruchomiono okresowo specjalną infolinię dla dzieci, młodzieży i dorosłych, umożliwiającą rozmowę z psychologiem bądź psychiatrą, a w stalowowolskim Centrum Aktywności Seniora odbyły się warsztaty nt. „Jak radzić sobie z trudnymi emocjami”. To jednak nie wszystko, ponieważ szkolni psycholodzy ze stalowowolskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także ich koledzy i koleżanki po fachu z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przygotowali 2 filmy na temat depresji, poruszające ten problem w sposób adekwatny do wieku odbiorców, które można obejrzeć tu:

Razem dla zdrowia. Depresja – film dla dzieci – YouTube

Razem dla zdrowia. Depresja – film dla młodzieży – YouTube

– Dzięki temu, że w organizacji całego przedsięwzięcia uczestniczyło tyle instytucji, mogliśmy przygotować ciekawe działania na wielu płaszczyznach. Akcja się udała i to zachęciło nas do kolejnej. Tym razem skupimy naszą uwagę na innej groźnej chorobie – czerniaku. W maju obchodzimy dzień walki z tym złośliwym nowotworem skóry i z tej okazji nie tylko chcemy o tym mówić, ale zorganizujemy również dla mieszkańców akcję bezpłatnych badań wszelkich podejrzanych zmian skórnych – mówi Monika Pachacz-Świderska, dyrektor SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

Podobnie jak w przypadku poprzedniej kampanii – poświęconej depresji, jej głównym organizatorem będzie SPZZOZ Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli, ale w jej współorganizację włączą się zarówno samorządy – Powiat Stalowowolski oraz Miasto Stalowa Wola, a jej partnerem będzie SPZOZ przy ul. Kwiatkowskiego 2 w Stalowej Woli (Ambulatorium).

W ramach akcji, pod koniec maja planowany jest wykład na temat profilaktyki czerniaka w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli, a także specjalne dyżury lekarzy, którzy będą wykonywali badania dermatospokowe. Więcej szczegółów na temat akcji „Razem dla zdrowia. Czerniak” – już wkrótce.