Nowy Oddział Udarowy w naszym Szpitalu

Nowy Oddział Udarowy w naszym Szpitalu

W dniu 7 lutego 2022 r. oficjalnie zaprezentowano przebudowany Oddział Udarowy w SPZZOZ Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli. Dzięki tej inwestycji, został powiększony z 4 do 10 łóżek dla pacjentów.

To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Stalowej Woli, powiatu stalowowolskiego, a także całego regionu. To inwestycja, dzięki której mogą czuć się bezpieczniejsi. – Mimo dobrze rozbudowanej na Podkarpaciu sieci oddziałów neurologicznych i udarowych, zdarzało się, że były one przepełnione i trzeba było szukać miejsca pacjentom gdzieś dalej. Dlatego ta inwestycja w stalowowolskim szpitalu, to fantastyczna sprawa. Jak ważnym problemem medycznym są udary mózgu, najlepiej świadczą liczby – są one przyczyną aż 10 % zgonów w naszym kraju – mówił uczestniczący w oficjalnej prezentacji przebudowanego Oddziału Udarowego, Robert Bugaj – dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie.

Oddział usytuowano na 2. piętrze I Pawilonu szpitala, a prace nad przygotowaniem pomieszczeń trwały od lipca ubiegłego roku. Całą tę część piętra odtworzono na nowo niemal od podstaw. Inwestycja kosztowała 2,14 mln zł i została sfinansowana przez szpital z zaciągniętego kredytu. Ale to nie wszystko, ponieważ oddział wyposażono również w nowy sprzęt medyczny o łącznej wartości 1,32 mln zł. 80 % kwoty na ten cel pochodzi z rezerwy ogólnej prezesa Rady Ministrów, natomiast pozostałe 20 % z budżetu Powiatu Stalowowolskiego. Wśród zakupionego sprzętu znalazły się m.in.: nowoczesne łóżka dla pacjentów, kardiomonitory, zestaw pomp infuzyjnych, centrale monitorujące, aparaty USG, respirator oraz defibrylator.

Każdego roku, na Oddziale Neurologicznym stalowowolskiego szpitala leczonych jest około 1400-1500 osób, z czego 300-400 stanowią pacjenci z udarem mózgu. Dzięki tej inwestycji, będą leczeni nie tylko w lepszych warunkach, ale nie będzie już ryzyka, że na oddziale zabraknie dla kogoś miejsca. Zamiast dotychczasowych 4 miejsc udarowych, teraz jest ich już 10. – Udar mózgu to ciężka i niestety coraz częstsza choroba, która bywa, że prowadzi do ciężkiego kalectwa. Dlatego bardzo ważne jest, aby leczenie rozpoczynać w jak najkrótszym czasie od wystąpienia udaru. I po to są oddziały udarowe – żeby lekarze mogli reagować jak najszybciej, na przykład wykonując zabieg trombolizy, doprowadzający do rozpuszczenia zatoru, który spowodował udar mózgu – mówiła kierująca oddziałem lekarz neurolog Agnieszka Janiszewska.

Pracę jej oraz całego personelu Oddziału Neurologicznego z Oddziałem Udarowym w Stalowej Woli, bardzo docenia jeden z największych na Podkarpaciu autorytetów w zakresie neurologii – prof. Halina Bartosik-Psujek, konsultant wojewódzki w zakresie neurologii, która osobiście uczestniczyła w opisywanym wydarzeniu. – Stalowowolskie oddziały neurologiczny i udarowy, to jedne z najlepszych tego typu oddziałów na całym Podkarpaciu. Bardzo dobrze się rozwijają, bardzo dynamicznie i skutecznie pracują. To, że tutejszy Oddział Udarowy rozszerza swoje możliwości i będzie mógł leczyć w lepszych warunkach i większą liczbę pacjentów, to ogromnie cenna i ważna inicjatywa – zachwalała pani profesor.

Prezentacja nowego Oddziału Udarowego, była też okazją do przytoczenia historii stalowowolskiej neurologii, sięgającej lat 60-tych ubiegłego stulecia. Omówiła ją Monika Pachacz-Świderska, dyrektor SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli. Przypomniała ona m.in., że protoplastą dzisiejszej neurologii, był zorganizowany w naszym szpitalu – w 1957 roku – Oddział Chorób Układu Nerwowego, a jego pierwszym ordynatorem był Stanisław Jaśkiewicz. Po reformie administracyjnej i powstaniu województwa tarnobrzeskiego, oddział ten otrzymał rangę oddziału wojewódzkiego, a jego ordynator – Stanisław Jaśkiewicz, został konsultantem wojewódzkim. Po jego śmierci, na stanowisku ordynatora zastąpiła go Maria Knapik. W 1992 rok oddział zmienił nazwę na Oddział Neurologiczny. Od 1995 roku uruchomiono w nim stacjonarne dyżury oddziałowe. Od 1998 do 2005 roku ordynatorem była Alicja Krutewicz-Blat. Od 2005 roku do dnia dzisiejszego oddziałem kieruje Agnieszka Janiszewska. Również w 2005 roku utworzono Oddział Neurologiczny z Pododdziałem Udarowym, a od 2007 roku w tym oddziale wykonywane są trombolityczne leczenia udarów.

W oddziale na przestrzeni lat pracowało wiele nieocenionych pielęgniarek: pierwszą oddziałową była Władysława Szalewicz, która podobnie jak pierwszy ordynator – cieszyła się ogromnym autorytetem. Po jej odejściu na emeryturę w 1995 roku, pielęgniarką oddziałową została Krystyna Wydra, która pełniła tę funkcję do 2005 roku. Od 2005 roku do dzisiaj, pielęgniarką oddziałową Neurologii i Oddziału Udarowego jest Elżbieta Madej.

W szczególny sposób, dyrektor szpitala powitała obecną na uroczystości wśród oddziałowej kadry, specjalistę neurologa Ewę Ptak, która pracuje w oddziale od… 1973 roku. – W przyszłym roku będziemy obchodzić jubileusz 50-lecia pracy zawodowej pani doktor. Chylę przed panią czoła – zwróciła się do zasłużonej lekarki dyrektor. Powiedziała również, że obecnie w oddziale pracuje 11 lekarzy, w tym 2 rezydentów (mają różne formy umów), 24 pielęgniarki, 4 fizjoterapeutów, 2 psychologów ze specjalizacją logopedyczną, 4 sanitariuszy, opiekun medyczny i 2 sekretarki. – Dzięki zespołowej pracy i zaangażowaniu kadry, odnosimy na tym polu sukcesy i możemy pomagać coraz większej liczbie pacjentów. Te wspaniałe warunki, jakie teraz tu mamy, na pewno przyczynią się do dalszego rozwoju oddziału – powiedziała dyrektor Monika Pachacz-Świderska.