Więcej szpitalnych łóżek dla pacjentów z COVID-19

Więcej szpitalnych łóżek dla pacjentów z COVID-19

Z 22 do 48 wzrośnie liczba łóżek w SPZZOZ Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli, przeznaczonych dla pacjentów z podejrzeniem bądź z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 i istotnymi objawami chorobowymi. To efekt decyzji podjętej przez Wojewodę Podkarpackiego.

Rosnąca w bardzo szybkim tempie liczba Polaków poważnie chorujących na COVID-19 sprawiła, że wojewodowie w poszczególnych województwach nakazują kolejnym szpitalom uruchamianie oddziałów covidowych, bądź powiększanie tych już istniejących. Tak właśnie stało się w Stalowej Woli.

Przypomnijmy, że oddział covidowy został przywrócony w stalowowolskim Szpitalu Powiatowym z dniem 13 listopada. Wojewoda wydała początkowo polecenie nakazujące zapewnić naszej lecznicy  22 dedykowane łóżka, w tym:

– 5 łóżek dla pacjentów wymagających hospitalizacji, z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2,

– 15 łóżek dla takich pacjentów, z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2,

– 2 łóżka intensywnej terapii, z kardiomonitorem oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej.

Niestety, zapotrzebowanie na szpitalne łóżka dla pacjentów z podejrzeniem bądź z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, stale i bardzo szybko rośnie. – W efekcie, 16 listopada otrzymaliśmy nową decyzję Wojewody Podkarpackiego, polecającą utworzenie w naszym szpitalu od dnia 19 listopada już 48 takich łóżek. Krótko mówiąc, musimy powiększyć dotychczasowy Oddział Covidowy ponad dwukrotnie – mówi dr Monika Pachacz-Świderska, pełniąca obowiązki dyrektora SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

Zgodnie z poleceniem wojewody, od 19 listopada, czyli już od najbliższego piątku, w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli będzie więc funkcjonowało:

– 5 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2,

– 40 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2,

– 3 łóżka intensywnej terapii, z kardiomonitorem oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej.

Nadmienić należy, że hospitalizowani muszą być jedynie pacjenci z istotnymi objawami chorobowymi. Lekki bądź bezobjawowy przebieg zakażenia SARS-Cov-2 wymaga izolacji i leczenia domowego.

 

Poniżej podajemy numery telefonów do Oddziału Covidowego:

– lekarz dyżurny: 519 342 520

– dyżurka pielęgniarek: 519 342 519

 

Jednocześnie przypominamy, że:

– w szpitalnym Laboratorium można wykonać test antygenowy na COVID-19 – tel. do Pracowni Analitycznej – 15 843 32 22,

– wszyscy zainteresowani wciąż mogą szczepić się przeciw COVID-19 m.in. w Punkcie Szczepień Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli, znajdującym się przy Gabinecie Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, w budynku administracji szpitalnej. Punkt jest czynny w godz. 8:00 – 14:00. Tel. do punktu – 15 843 32 99.

 

 Autor: T. Wosk