Bezpłatne badania jelita grubego

Bezpłatne badania jelita grubego

Zachęcamy mieszkańców do skorzystania z badań profilaktycznych.

One mogą uratować życie!

 

Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli zaprasza na bezpłatne badania jelita grubego

w ramach Programu Badań Przesiewowych raka jelita grubego

 

Pracownia Endoskopowa Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli bierze udział w programie od 2014 roku.

Badania są adresowane do osób między 50 a 65 rokiem życia, a także osób od 40 roku życia, jeżeli w rodzinie – u krewnych I stopnia stwierdzono raka jelita grubego.

Z badań wyłączone są tylko te osoby, które w ostatnich 10 latach miały już wykonaną kolonoskopię.

Rak jelita grubego jest od lat jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych w Polsce – każdego roku rozpoznaje się kilkanaście tysięcy nowych przypadków. Rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Taka przemiana trwa najczęściej kilka- kilkanaście lat. Dlatego też, poddając się badaniu odpowiednio wcześnie i usuwając polipy można zapobiec rozwojowi tego nowotworu. Wcześnie wykryty rak jest często wyleczalny. Niestety zmiany małe – wczesne nie dają objawów dlatego kolonoskopię powinno wykonać się zanim pojawią się niepokojące objawy jak np.: obecność krwi w stolcu, nagłe zaburzenie rytmu wypróżnień, spadek masy ciała czy anemia. I takimi właśnie osobom dedykowany jest ten program.

Profilaktyczną kolonoskopię powinien zrobić każdy, nawet jeśli nie obserwuje u siebie żadnych niepokojących objawów ze strony przewodu pokarmowego. – Mamy świadomość, że obawy przed koronawirusem COVID-19 powstrzymują pacjentów od przyjścia na badanie, jednak pandemia nie hamuje rozwoju innych chorób. Zapewniamy, że w naszej pracowni są zachowane wszelkie normy bezpieczeństwa, zgodne z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii oraz konsultanta krajowego w tej dziedzinie. Dlatego prosimy się nie bać, naprawdę warto przyjść i się przebadać – mówi Jolanta Korniak, lekarz gastroenterolog kierująca Pracownią Endoskopową w stalowowolskim Szpitalu Powiatowym.

 

Aby zapisać się na bezpłatną kolonoskopię przesiewową trzeba się skontaktować telefonicznie z Pracownią Endoskopową stalowowolskiego szpitala:

 tel. 15  843 32 49

od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 – 14:30