Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. W naszym kraju ten rodzaj nowotworu diagnozuje się u ok. 20 tys. pań rocznie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka raka piersi, a październik to najlepszy moment, aby o tym przypomnieć.

I nieprzypadkowo, ponieważ właśnie 15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, ustanowiony w celu promocji badań profilaktycznych oraz upowszechniania wiedzy dotyczącej nowotworów piersi. O tym, jak ważny to temat, najlepiej świadczą statystyki – w Polsce rak piersi stanowi około 23% wszystkich zachorowań na nowotwory i jest odpowiedzialny za około 14% zgonów z powodu nowotworów złośliwych u kobiet. Natomiast w skali globalnej szacuje się, że każdego roku na świecie, raka piersi rozpoznaje się u 1,7 mln kobiet. Ponad 500 tys. z nich umiera z powodu tej choroby.

To właśnie dlatego tak ważne są: prowadzenie zdrowego stylu życia, regularna samokontrola piersi, a także poddawanie się badaniom profilaktycznym, w tym mammografii i USG. Wszystkie te działania mają na celu zapobieganie lub wykrycie choroby na jej wczesnym etapie. Szczególną uwagę powinny zachować kobiety, u których zaobserwowano występowanie raka piersi lub raka jajnika u spokrewnionych członków rodziny, panie po 40 roku życia, u których wystąpiła wczesna pierwsza miesiączka (przed 12 rokiem życia) lub późna menopauza (po 54 roku życia) oraz kobiety, które nie rodziły lub późno urodziły pierwsze dziecko. Na chorobę narażone są również kobiety, których codzienna dieta jest bogata w tłuszcze zwierzęce, panie z nadwagą, a także te, którym brakuje aktywności fizycznej. W zapobieganiu zachorowaniu na raka piersi największe znaczenie mają – obok zdrowej diety oraz aktywności fizycznej, unikanie palenia tytoniu oraz odpowiednia ilość snu.

Nie do przecenienia w profilaktyce raka piersi jest samobadanie. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas samodzielnego badania piersi? Na każde wyczuwalne zgrubienie w piersi, zmianę wielkości lub kształtu piersi, zmiany w wyglądzie skóry piersi, na ewentualne bóle towarzyszące samobadaniu, wydzielinę z brodawki i inne zmiany dotyczące brodawki oraz powiększenie węzłów chłonnych pachy. Pamiętajmy, że nie każda zmiana występująca w piersi jest objawem nowotworu złośliwego, ale wszystkie powinny zostać zweryfikowane przez lekarza. Zwłaszcza, że rak piersi to choroba, w której czas ma ogromne znaczenie. Nowotwór może szybko się rozwijać i dawać przerzuty, dlatego działania należy podjąć jak najszybciej.

Drogie Panie: dbajcie o siebie i pamiętajcie, że w Pracowni Diagnostyki Obrazowej SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli, zgłaszając się ze skierowaniem, możecie wykonać mammografię, która jest podstawową i najbardziej powszechną metodą stosowaną we wczesnej diagnostyce raka piersi.