Aż 400 mężczyzn zgłosiło się na bezpłatne badania krwi sprawdzające prostatę, przeprowadzone przez SPZZOZ Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli. Była to już kolejna duża akcja profilaktyczna naszej lecznicy w ostatnim czasie.

Przypomnijmy, że w maju z okazji Dnia Matki przeprowadziliśmy bezpłatne badania USG piersi, a w poprzednich latach w ramach cyklu „Razem dla zdrowia” odbyły się edycje tej akcji poświęcone depresji oraz czerniakowi. Tym razem nasze działanie odbyło się pod hasłem „Razem dla zdrowia. Prostata” i było celowane do konkretnej grupy odbiorców – mężczyzn z powiatu stalowowolskiego w wieku powyżej 40 roku życia, których zaprosiliśmy do udziału w bezpłatnych badaniach profilaktycznych na oznaczenie poziomu PSA. Termin akcji nie był przypadkowy – 23 czerwca przypadał jednocześnie Dzień Ojca, ale też i Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty.

To temat niezwykle istotny, ponieważ rak prostaty jest cichym zabójcą mężczyzn. Szacuje się, że odpowiada za ok. 20-23 % wszystkich nowotworów, które dotykają męskiej populacji. Według statystyk, w Polsce rejestruje się rocznie około 16 tysięcy nowych zachorowań, a ponad 5 tysięcy mężczyzn umiera z powodu raka prostaty. – Wprawdzie wyleczalność chorób nowotworowych systematycznie wzrasta, ale nadal w największym stopniu zależy od tego, jak wcześnie są one wykrywane. Im większe zainteresowanie pacjentów badaniami profilaktycznymi i kontrolnymi, tym mniejsza umieralność z powodu nowotworu. Dlatego też tak bardzo cieszymy się z faktu, że nasza akcja spotkała się z tak dużym odzewem, a na badania zgłosiło się aż 400 mężczyzn – mówi Beata Barcicka-Kłosowska, pełniąca obowiązki dyrektora SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

Badania odbywały się w szpitalnym laboratorium analitycznym, prowadzono je od 21 czerwca do początku lipca. Celowo rozłożono je w czasie, aby uniknąć kolejek i nie sparaliżować pracy laboratorium. – Wszystko przebiegało bardzo sprawnie. Uruchomiliśmy dodatkowo czwarte stanowisko pobrań plus dodatkowo dwie osoby do opisywania i przyjmowania próbek. Pomagając codziennie w gabinecie zabiegowym, wielokrotnie słyszałem jak pacjenci bardzo chwalili organizację i świetną obsługę od umówienia i rejestracji, przez pobranie i otrzymanie wyniku. Nie czekali w kolejkach, ale pochwały należą się również samym pacjentom – byli punktualni i przychodzili w umówionych godzinach – mówi Marcin Tutak, kierujący Medycznym Laboratorium Diagnostycznym w stalowowolskim szpitalu.

Na 400 przebadanych mężczyzn, w ponad 20 przypadkach wykryto podwyższony poziom PSA we krwi. Co istotne, nie pozostawiono tych pacjentów samym sobie. – W każdym przypadku, w którym w badaniu wyszedł podwyższony poziom PSA we krwi, pacjent otrzymał od nas telefon zwrotny z propozycją umówienia wizyty u lekarza – mówi pełniąca obowiązki dyrektora szpitala, Beata Barcicka-Kłosowska.

Akcja „Razem dla zdrowia. Prostata” była wspólną inicjatywą samorządu – Powiatu Stalowowolskiego, a także Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli. Szpitalne Medyczne Laboratorium Diagnostyczne wykonało badania, natomiast samorząd pokrył koszty zakupu niezbędnych do tego odczynników.