Skończyłeś 40 lat? Zrób bezpłatne badanie krwi sprawdzające prostatę. Możesz je wykonać w ramach akcji „Razem dla zdrowia. Prostata”, zorganizowanej przez  SPZZOZ Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli wraz z Powiatem Stalowowolskm.

– To już kolejna akcja profilaktyczna organizowana przez nasz szpital w tym roku. Przypomnę, że niedawno, z okazji Dnia Matki przeprowadziliśmy bezpłatne badania USG piersi. A teraz, w dniu 23 czerwca, który jest jednocześnie Dniem Ojca, ale też i Ogólnopolskim Dniem Świadomości Raka Prostaty, rozpoczynamy akcję profilaktyczną adresowaną do mężczyzn. Zapraszamy mieszkańców powiatu stalowowolskiego którzy ukończyli 40 rok życia do udziału w bezpłatnych badaniach profilaktycznych na oznaczenie poziomu PSA w ramach akcji „Razem dla zdrowia. Prostata” – mówi Monika Pachacz-Świderska, Dyrektor SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

Wystarczy zrobić badanie krwi w szpitalnym laboratorium analitycznym. Dlaczego warto? Ponieważ rak prostaty jest cichym zabójcą mężczyzn. Szacuje się, że odpowiada za ok. 20-23 % wszystkich nowotworów, które dotykają męskiej populacji. Według statystyk, w Polsce rejestruje się rocznie około 16 tysięcy nowych zachorowań, a ponad 5 tysięcy mężczyzn umiera z powodu raka prostaty.

Wprawdzie wyleczalność chorób nowotworowych systematycznie wzrasta, ale nadal w największym stopniu zależy od tego, jak wcześnie są one wykrywane. Im większe zainteresowanie pacjentów badaniami profilaktycznymi i kontrolnymi, tym mniejsza umieralność z powodu nowotworu. O ile działania profilaktyczne skierowane do kobiet przynoszą coraz lepsze efekty, to badania profilaktyczne wśród mężczyzn nie są zbyt popularne.

Badanie PSA polega  na oznaczeniu wskaźnika chorób gruczołu krokowego we krwi. Zwiększone stężenie PSA występuje w stanach zapalnych, łagodnym rozroście oraz nowotworze gruczołu krokowego. – Aby wziąć udział w badaniach w ramach akcji „Razem dla zdrowia. Prostata”, wystarczy mieć ukończone 40 lat i być mieszkańcem powiatu stalowowolskiego. Badania będą odbywały się w szpitalnym laboratorium analitycznym w dniach 21 – 27 czerwca. Celowo rozkładamy je w czasie, aby uniknąć kolejek i nie sparaliżować pracy laboratorium. Wcześniej jednak trzeba się zarejestrować – tłumaczy Beata Koń, Pielęgniarka Naczelna w SPZZOZ Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli.

Rejestracja odbywać się będzie pod numerem telefonu 15 840 85 00 (w godz. 7:00 – 18:00). Rejestracja rusza w dniu 18 czerwca i potrwa do wyczerpania limitu miejsc. Tu warto zaznaczyć, że badaniem ma zostać objętych pierwszych 400 mężczyzn spełniających kryteria, czyli będących w wieku 40+ oraz będących mieszkańcami powiatu stalowowolskiego.

Akcja „Razem dla zdrowia. Prostata” to wspólna inicjatywa samorządu – Powiatu Stalowowolskiego, a także Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli. Szpitalne laboratorium analityczne wykona badania, natomiast samorząd pokryje koszty zakupu niezbędnych do tego odczynników. Pacjenci, u których w badaniach wyjdzie podwyższony poziom PSA we krwi, będą zaopiekowani i poprowadzeni przez nas dalej, w poradni onkologicznej w celu pogłębienia diagnostyki – zapowiada Beata Barcicka-Kłosowska, Z-ca Dyrektora szpitala ds. lecznictwa.