Kolejna procedura kardiologiczna w ofercie SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli! Mowa o uruchomionych niedawno badaniach tomografii komputerowej serca.

Jak przyznaje Monika Pachacz-Świderska, Dyrektor SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli, starania aby uruchomić tego rodzaju badania w naszej lecznicy rozpoczęły się dużo wcześniej. – A konkretnie w momencie, w którym pozyskaliśmy specjalny moduł niezbędny do przeprowadzania tych badań. Ale jeszcze ważniejsze i trudniejsze było pozyskanie personelu, który tego rodzaju badanie potrafi wykonać. Na szczęście udało nam się nawiązać współpracę z dr Robertem Pajorem – doświadczonym radiologiem, który w naszym szpitalu zaczął tego rodzaju badania wykonywać oraz opisywać – mówiła w dniu 18 czerwca podczas spotkania z dziennikarzami dyrektor stalowowolskiego szpitala.

Monika Pachacz-Świderska podkreślała również, że w naszym szpitalu mamy bardzo dobrze zorganizowaną opiekę kardiologiczną. – Do kompletu brakowało nam właśnie tego badania – tomografii serca. Ono pozwoli niektórym pacjentom uniknąć koronarografii, która jest bardziej obciążającym badaniem od TK – tłumaczy dyrektor szpitala w Stalowej Woli.

O samym badaniu, a także o wskazaniach do jego wykonywania opowiedział dziennikarzom Zbigniew Hyła, lekarz kierujący Oddziałem Kardiologii Inwazyjnej oraz Oddziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego. – Tomografia serca to coraz częściej wykonywane badania w diagnostyce układu krążenia. Najczęstszym zastosowaniem tego badania jest diagnostyka choroby wieńcowej u pacjentów, u których objawy sugerują pośrednie lub niskie prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wieńcowej. Jest ono alternatywą dla bardziej inwazyjnego badania, jakim jest koronarografia. Ale to nie wszystko, bo tych wskazań jest znacznie więcej. Tomografię serca wykorzystuje się również m.in. w przypadku ostrych stanów zagrożenia życia, jak w zatorowości płucnej czy w diagnostyce tętniaka rozwarstwiającego aorty. To badanie jest również bardzo pomocne w diagnozowaniu chorób serca, w sytuacjach, kiedy inne badania dają niejednoznaczny wynik – mówił Zbigniew Hyła.

Tomografię serca stosuje się również w innych przypadkach, m. in. w: diagnostyce tętnic wieńcowych u pacjentów, u których planowane są nienaczyniowe operacje kardiochirurgiczne, a także w diagnostyce anomalii tętnic wieńcowych, chorób osierdzia, guzów serca, żył płucnych oraz do diagnostyki drożności stentów.

Badania tomografii serca w stalowowolskim Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym wykonywane są od kwietnia. Do tej pory przebadano w ten sposób już kilkadziesiąt osób. – Żeby wykonać to badanie, trzeba mieć skierowanie od lekarza specjalisty i z takim skierowaniem osobiście zgłosić się do rejestracji lub zarejestrować się telefonicznie. Podczas rejestracji pacjenci otrzymują instrukcję, w której mają opisane, jak przygotować się do badania – tłumaczy Bożena Dec, kierownik zespołu techników w Pracowni Diagnostyki Obrazowej.

Przed wykonaniem tomografii serca pacjentowi trzeba zmierzyć ciśnienie i wykonać badanie EKG. Tomografię serca wykonuje się z podaniem kontrastu, a samo badanie trwa około pół godziny.