Endoskop od WOŚP dla szpitala w Stalowej Woli

Endoskop od WOŚP dla szpitala w Stalowej Woli

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy znowu „zagrała” dla SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli. Właśnie otrzymaliśmy nowoczesny zestaw endoskopowy, który trafi na Oddział Otolaryngologiczny.

Uroczystość przekazania sprzętu odbyła się w dniu 22 lipca. – Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy w działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, nasz szpital otrzymuje dzisiaj sprzęt, który będzie służył przede wszystkim najmłodszym pacjentom Oddziału Otolaryngologicznego. To wysokiej klasy endoskop służący do diagnostyki górnych dróg oddechowych, w tym tak często występujących u dzieci przerośniętych migdałków. To urządzenie bardzo się przyda w naszym szpitalu, dlatego też dziękuję wszystkim wolontariuszom, którzy podczas finał WOŚP ciężko pracowali zbierając datki do puszek. Dzisiaj widzimy wymierne efekty ich pracy – mówiła Monika Pachacz-Świderska, dyrektor SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

Co szczególnie miłe, w uroczystości wzięli również dość udział przedstawiciele stalowowolskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którzy wraz z pozostałymi wolontariuszami ze Stalowej Woli i całego powiatu stalowowolskiego, mają ogromny wkład w tym, że zaawansowana aparatura w postaci wartego ponad 200 tys. zł nowoczesnego zestawu endoskopowego, trafiła do stalowowolskiego szpitala. – Powiedzmy sobie jasno: dzieci dzieciom kupiły ten sprzęt. Otrzymaliśmy dzisiaj ten endoskop, ponieważ ci młodzi wolontariusze – mali społecznicy, w zimowy dzień – podczas ostatniego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zbierali datki do puszek – skomentował Wiesław Dubielis, lekarz kierujący Oddziałem Otorynolaryngologicznym.

Poza ogromnym wysiłkiem lokalnych wolontariuszy, innym argumentem, który sprawił, że WOŚP przekazał zestaw endoskopowy akurat do naszego szpitala, był fakt, iż jest on jednym nielicznych w regionie, w którym wykonywane są operacje laryngologiczne. – Publicznych szpitali operujących dzieci jest coraz mniej. My to systematycznie robimy, nawet w okresie epidemii nie mieliśmy przerwy – podkreśla Wiesław Dubielis.

Kierowany przez niego oddział, cieszy się dużym uznaniem pacjentów – nie tylko lokalnie, ale w całym regionie. Najlepszym tego dowodem, jest spora liczba pacjentów zgłaszających się do stalowowolskiego Oddziału Otolaryngologicznego spoza powiatu. Operowani są tu chorzy z całego Podkarpacia, Małopolski czy Lubelszczyzny. Warto wiedzieć, że wykonuje się tu m.in.: diagnostykę i leczenie chorób nosa i zatok przynosowych, gardła, krtani, uszu, ślinianek u dzieci i dorosłych. Prowadzone są również diagnostyka i leczenie zaburzeń słuchu, mowy, bezdechów sennych, a także różnego rodzaju chorób górnych dróg oddechowych.

W uroczystości przekazania zestawu endoskopowego, oprócz przedstawicieli lokalnego sztabu WOŚP, a także dyrekcji szpitala oraz kadry z Oddziału Otolaryngologicznego, uczestniczyli również starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny oraz Marek Ujda – wiceprzewodniczący Rady Powiatu Stalowowolskiego, a jednocześnie lekarz kierujący Oddziałem Kardiologii Inwazyjnej w SPZZOZ Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli. – Dzięki idei Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, wielu lekarzy w polskich szpitalach ma narzędzia pracy. A wolontariusze są prawdziwymi bohaterami, dzięki ich wysiłkowi, do szpitali trafia sprzęt, który pomaga ratować zdrowie tysiącom pacjentów. Mam apel do tych młodych ludzi, będących wolontariuszami WOŚP: nie ustawajcie w swoich działaniach i dalej starajcie się czynić ten świat lepszym – zaapelował do młodzieży Marek Ujda.