Rządowe wsparcie dla Szpitala Powiatowego

Rządowe wsparcie dla Szpitala Powiatowego

2 mln zł otrzymał SPZZOZ Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli z Rządowego Funduszu Polski Ład. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup łóżek dla pacjentów oraz sprzętu medycznego na nowe Oddział Kardiologii oraz Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej.

Informację o przekazaniu środków dla naszego Szpitala, przekazał wiceminister infrastruktury Rafał Weber, podczas specjalnie zwołanej w dniu 18 lipca konferencji prasowej. – Przypomina mi się podobna wizyta pana ministra z października 2021 roku, kiedy przywiózł nam czek symbolizujący przyznanie rządowych środków na doposażenie Oddziału Udarowego, a także Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. W tej chwili mamy podobną sytuację – potrzebujemy wyposażyć w sprzęt 4. piętro pawilonu, w którym wkrótce uruchomimy 2 oddziały: Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej oraz Oddział Kardiologii Zachowawczej. I minister Rafał Weber znowu przywiózł nam środki, dzięki którym będziemy mogli wyposażyć te oddziały w niezbędny sprzęt. To pomoże nam stworzyć lepsze warunki do leczenia naszych pacjentów. Obydwa oddziały rozpoczną funkcjonowanie w nowej lokalizacji już najbliższej jesieni – zapowiedziała podczas konferencji Monika Pachacz-Świderska, dyrektor SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

Przypomnijmy, że wspominana inwestycja polegająca na budowie nowych oddziałów Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej oraz Oddziału Kardiologii również odbyła się dzięki zaangażowaniu środków pochodzących z budżetu państwa – Powiat Stalowowolski otrzymał na ten cel 5 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL), a kolejne 2,1 mln zł wyłożył z własnego budżetu.

Natomiast otrzymane teraz przez szpital 2 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład, to środki pochodzące z III edycji Programu Inwestycji Strategicznych, adresowane dla terenów popegeerowskich. Powiaty, na terenie których znajdują się gminy, w których w przeszłości działały PGR-y, mogły składać wnioski o tego rodzaju wsparcie i Powiat Stalowowolski – przy wsparciu wiceministra Rafała Webera, wykorzystał tę szansę. – Wiem, że na 4. piętrze nowego pawilonu zakończyły się już prace budowlane, przygotowujące tę przestrzeń pod przeniesienie oddziałów Kardiologii oraz Ortopedii. Po przeprowadzce będą mogły funkcjonować w nowocześniejszych i bardziej przyjaznych dla pacjentów warunkach. Ale żeby to się stało, najpierw te nowe oddziały trzeba wyposażyć w sprzęt. I właśnie na to, są te pieniądze. Cieszę się, że warunki leczenia i jakość leczenia w stalowowolskim szpitalu zmieniają się każdego roku i zmieniają się na lepsze – mówił podczas konferencji prasowej wiceminister Rafał Weber.

Za otrzymane teraz środki szpital planuje zakupić nowoczesne, i wygodne dla pacjentów łóżka, a także sprzęt medyczny, taki jak kardiomonitory, pulsoksymetry oraz wiele innych urządzeń. Zadowolenia z przeprowadzki do nowo przygotowanych i wyposażonych w nowy sprzęt oddziałów, nie kryje pracująca w nich kadra. – Nasz oddział w zeszłym roku obchodził jubileusz 50-lecia funkcjonowania. Ogromnie się cieszę, że w nowe półwiecze wejdziemy z bardzo dobrymi warunkami lokalowymi. Przeniesienie się na nowy oddział z tego, w którym działamy dotychczas, to będzie ogromny przeskok. Zatrudniona na oddziale kadra zyska komfort pracy, ale przede wszystkim wzrośnie komfort przebywających u nas pacjentów – mówił Dariusz Sowa, lekarz kierujący Oddziałem Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej.

W podobnym tonie wypowiadała się pielęgniarka oddziałowa z Oddziału Kardiologicznego – dr Dorota Płocica. – Oczekiwania społeczne wobec służby zdrowia stale rosną, a nowa siedziba naszego oddziału wraz z nowym wyposażeniem sprawią, że warunki leczenia dla naszych pacjentów ulegną poprawie – stwierdziła podczas konferencji prasowej.