SPZZOZ Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli zaprasza na bezpłatną profilaktyczną kolonoskopię, w ramach Programu Badań Przesiewowych raka jelita grubego. W tym roku może przebadać się jeszcze ponad 300 osób.

Ta akcja, to jedno z działań Narodowej Strategii Onkologicznej, a Pracownia Endoskopowa Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w  Stalowej Woli bierze w niej udział już od 2014 roku.  Badania są adresowane do kobiet i mężczyzn między 50 a 65 rokiem życia, a także do osób od 40 roku życia, jeżeli w rodzinie – u krewnych I stopnia stwierdzono raka jelita grubego. Z badań wyłączone są tylko te osoby, które w ostatnich 10 latach miały już wykonaną kolonoskopię.

Dlaczego warto się zbadać? Ponieważ rak jelita grubego od lat jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych w Polsce – każdego roku rozpoznaje się kilkanaście tysięcy nowych przypadków. Rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Taka przemiana trwa najczęściej od kilku, do kilkunastu lat. Dlatego też, poddając się badaniu odpowiednio wcześnie i usuwając polipy można zapobiec rozwojowi tego nowotworu. Wcześnie wykryty rak jest również bardzo często wyleczalny.

Profilaktyczną kolonoskopię powinien zrobić każdy, nawet jeśli nie obserwuje u siebie żadnych niepokojących objawów ze strony przewodu pokarmowego. – Mamy świadomość, że obawy przed koronawirusem COVID-19 powstrzymują pacjentów od przyjścia na badanie, jednak pandemia nie hamuje rozwoju innych chorób. Zapewniamy, że w naszej pracowni są zachowane wszelkie normy bezpieczeństwa, zgodne z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii oraz konsultanta krajowego w tej dziedzinie. Dlatego prosimy się nie bać, naprawdę warto przyjść i się przebadać – mówi Jolanta Korniak, lekarz gastroenterolog kierująca Pracownią Endoskopową w stalowowolskim Szpitalu Powiatowym.

Aby zapisać się na bezpłatną kolonoskopię przesiewową w ramach Programu Badań Przesiewowych raka jelita grubego, wystarczy skontaktować się telefonicznie z Pracownią Endoskopową stalowowolskiego szpitala – tel. 15 843 32 49, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-14.30.

Zachęcamy mieszkańców do skorzystania z opisywanych badań profilaktycznych. One mogą uratować życie!