Tylko 15 minut – tyle wynosi czas oczekiwania na wynik testów antygenowych na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, jakie wykonywane są w Laboratorium SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

Szybko otrzymany wynik, to nie jedyna zaleta testów wykonywanych przez Pracownię Analityczną w stalowowolskim szpitalu. W tym przypadku liczy się przede wszystkim wiarygodność wyniku. – Materiałem do wykonania szybkiego testu antygenowego jest wymaz pobrany z nosa. Używamy testów antygenowych o bardzo wysokiej swoistości i czułości, rekomendowanych przez WHO, czyli Światową Organizację Zdrowia. W związku z tym, że wiele osób pracuje dzisiaj poza granicami kraju, a inne, jak na przykład zawodowi kierowcy, często je przekraczają, wszystkim zainteresowanym wyniki testów w razie potrzeby tłumaczymy na język angielski i niemiecki – mówi Marcin Tutak, kierownik Pracowni Analitycznej w SPZZOZ Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli.

Wykonanie w szpitalnym Laboratorium testu antygenowego na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 kosztuje – wraz z pobraniem, 120 zł. Ewentualne tłumaczenie na język angielski lub niemiecki jest gratis. Warto zaznaczyć, że można tu również wykonać badania w kierunku przeciwciał przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2, które pozwalają stwierdzić, czy pacjent miał już kontakt z patogenem. Pracownia Mikrobiologiczna Laboratorium wykonuje  przeciwciała IgM i IgG (świeże i stare) na aparacie Vidas firmy Biomerieux, będącej jedną z wiodących na świecie, w dziedzinie mikrobiologii. Przeciwciała oznaczane są w surowicy krwi żylnej (podczas badania pobierane jest ok. 3 ml krwi). Koszt badania na obecność przeciwciał to 75 zł.

– Mamy bardzo dobre laboratorium, spełniające najwyższe standardy, a w nim świetną i doświadczoną kadrę. Nie zamierzamy jednak na tym poprzestawać, chcemy jeszcze usprawnić jego funkcjonowanie, poprzez uruchomienie nowych stanowisk pobrań. Dzięki temu będziemy w stanie obsługiwać pacjentów jeszcze szybciej, niż dotychczas. Nowe stanowiska postaramy się uruchomić do końca marca – zapowiada Grzegorz Czajka, dyrektor SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

Aby wykonać w szpitalnym Laboratorium testy antygenowe na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, bądź badanie w kierunku przeciwciał, nie trzeba nawet wcześniej się umawiać. Jednak jeśli ktoś miałby jakieś pytania i chciałby wcześniej skontaktować się telefonicznie w tej sprawie, może dzwonić do pracowni Analitycznej – tel. 15 843 32 22.