Dzień Matki w Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli” – to wydarzenie, które odbyło się w dniu 24 maja w stalowowolskim Szpitalu Powiatowym i było jednocześnie okazją do zaprezentowania nowo zakupionych i nowoczesnych aparatów USG, a także wykorzystania ich w akcji profilaktycznego badania piersi.

Sprzęt klasy premium – tak najkrócej można opisać dwa nowe aparaty USG o wartości aż 1,48 mln zł, które trafiły na wyposażenie Pracowni Diagnostyki Obrazowej w stalowowolskim Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym. I niemal od razu sprawdzono je „w boju”. – Mogliśmy je zakupić dzięki realizacji projektu wspierającego Szpitalne Oddziały Ratunkowe, a finansowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Ten sprzęt umożliwi nam bardzo szeroki panel badań, między innymi nawet drobnych stawów oraz skóry. A dzisiaj – z okazji Dnia Matki, zorganizowaliśmy przy ich wykorzystaniu akcję profilaktyczną badania piersi. Panie, które się do nas zgłosiły, mają wykonywane badania USG właśnie na nowym sprzęcie oraz przez nowych specjalistów, zatrudnionych w naszym szpitalu. USG piersi to podstawowe badanie jeśli chodzi o wstępną diagnostykę gruczołu piersiowego, ale był problem z dostępnością do niego, ze względu na brak doświadczonych specjalistów. Pozyskaliśmy więc nowych lekarzy radiologów i ten dzień rozpoczyna wykonywanie tego typu badań w stalowowolskim szpitalu na szerszą skalę – mówiła podczas zorganizowanej konferencji prasowej Monika Pachacz-Świderska, dyrektor SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

O tym, że zapotrzebowanie na badania USG piersi jest duże i pyta o nie wiele pań, mówiły również uczestniczące w spotkaniu z dziennikarzami Bożena Dec, kierownik zespołu techników w Pracowni Diagnostyki Obrazowej, a także Beata Koń – pielęgniarka naczelna w stalowowolskim szpitalu. – Mamy bardzo duże zainteresowanie akcją badania ultrasonograficznego piersi i cieszy nas to, że kobiety chcą się badać, ponieważ to świadczy o ich świadomym podejściu do tematu. A przecież profilaktyka jest najważniejsza – mówiła Beata Koń. Natomiast Bożena Dec podkreślała, że badanie USG piersi jest bezbolesne i nieinwazyjne, a wykonywane na tak nowoczesnych aparatach jak te w Stalowej Woli – bardzo dokładne i umożliwiające wychwycenie w porę wszelkich zmian.

Warto zaznaczyć, że w ramach wydarzenia pn. „Dzień Matki w Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli” zorganizowano również z myślą o paniach specjalną prelekcję psychologa, a partnerem całej akcji była Stalowowolska Rada Kobiet.