8 marca w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli odbyła się konferencja, podczas której zaprezentowano nowoczesny sprzęt, zakupiony na potrzeby Pododdziału Neurochirurgii. Przyczyni się on do poszerzenia gamy oferowanych tu świadczeń. – Chcemy aby pacjenci ze Stalowej Woli, z Powiatu Stalowowolskiego oraz z całego Podkarpacia mieli dostęp do wysoko specjalistycznych usług, których do tej pory nie było na terenie naszego województwa – mówi dyrektor szpitala Monika Pachacz-Świderska.

Urządzenia które zaprezentowano podczas konferencji, to system nawigacji chirurgicznej oraz aspirator ultradźwiękowy. Pozwalają one leczyć pacjentów ze schorzeniami neurodegeneracyjnymi w tym chorobę Parkinsona, guzy mózgu oraz padaczkę wielolekooporną. Wartość zakupionego sprzętu, to 1,9 mln zł, z czego aż 1 mln 520 tys. zł stanowiło dofinansowane z rezerwy celowej budżetu państwa, a 380 tys. zł dołożył z własnego budżetu Powiat Stalowowolski.

W spotkaniu z dziennikarzami, obok dyrektor szpitala Moniki Pachacz-Świderskiej, wzięli również udział: z-ca dyrektora ds. lecznictwa Beata Barcicka-Kłosowska, kierownik Pododdziału Neurochirurgii Jakub Litak, kierownik Bloku Operacyjnego Arman Karapetyan, pielęgniarka naczelna Beata Koń oraz władze Powiatu Stalowowolskiego – przewodniczący Rady Powiatu Stalowowolskiego Ryszard Andres, starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny i wicestarosta Mariusz Sołtys. – Mimo iż neurochirurgia w naszym szpitalu jest od niedawna, bo w październiku 2023 roku świętowaliśmy dopiero jej 1. rocznicę działalności, to rozwija się w bardzo szybkim tempie. W ubiegłym roku w ramach Pododdziału Neurochirurgii udzieliliśmy około 1200 świadczeń i tyle samo w ramach Poradni Neurochirurgicznej. Te liczby pokazują, jak bardzo jest nam ona w Stalowej Woli potrzebna – mówiła podczas konferencji prasowej dyrektor szpitala.

I podkreślała, że neurochirurgia to końcowy etap diagnostyki pacjenta neurologicznego, jeżeli wymaga on pomocy zabiegowej. – W naszym szpitalu staramy się dbać o kompleksowość świadczeń i w tym przypadku tak jest: mamy Oddział Neurologii z Pododdziałem Udarowym, mamy Pododdział Neurochirurgii, a także Pododdział Rehabilitacji Neurologicznej. Mamy więc całą gamę świadczeń udzielanych pacjentowi ze schorzeniami neurologicznymi. A teraz, dzięki nowemu sprzętowi, podnieśliśmy poziom jakości świadczeń dla pacjenta neurologicznego, ale też poszerzyliśmy i jeszcze będziemy poszerzać ich zakres – zapewnia Monika Pachacz-Świderska.

O tym, jakiego rodzaju zabiegi i operacje neurochirurgiczne w Stalowej Woli już są wykonywane, a jakie są jeszcze w planach, a także o możliwościach nowo zakupionych urządzeń, opowiedział natomiast dziennikarzom dr Jakub Litak, który kieruje Pododdziałem Neurochirurgii. – Jeszcze niedawno wydawało się, że neurochirurgia w Stalowej Woli to co najwyżej marzenia, albo nawet jakaś mrzonka. A dzisiaj – dzięki wsparciu wielu osób dobrej woli, mamy sprzęt, którym możemy się chwalić w całym kraju. Prezentowana tu dzisiaj neuronawigacja, to przełom w neurochirurgii. Jak sama nazwa wskazuje, jest formą nawigacji, prowadzącej chirurga czy neurochirurga przez bardzo delikatne struktury układu nerwowego bezpiecznymi drogami. Dzięki niej jesteśmy w bezpieczny sposób leczyć pacjentów onkologicznych oraz z chorobami kręgosłupa. Chcę to podkreślić: neuronawigacja umożliwia nam bezpiecznie usuwać nowotwory układu nerwowego. Ale to nie wszystko, ponieważ dzięki niej będziemy też mogli wprowadzać kolejne nowoczesne procedury w naszym oddziale. Jesteśmy w stałym kontakcie z konsultantem wojewódzkim w dziedzinie neurochirurgii i wspólnie z nim planujemy m.in. wprowadzanie w naszym szpitalu głębokiej stymulacji mózgu. Neuronawigacja pomoże nam dokładnie zaplanować tor elektrody, którą będziemy implantować pacjentom z chorobą Parkinsona w głębokie struktury mózgu, z precyzją sięgającą 1 milimetra. Bez neuronawigacji nie byłoby to możliwe – tłumaczył dr Jakub Litak.

Co najważniejsze, sprzęt, który został zakupiony pod koniec grudnia 2023 roku, jest już w użyciu. Do tej pory lekarze wykonali za jego pomocą już ponad 20 zabiegów, w tym również onkologicznych. Doktor zdradził również, że stalowowolski szpital już rozpoczął starania o zgodę na wspomniane operacje głębokiej stymulacji mózgu. – Myślę, że formalności powinny zakończyć się do końca marca. W kolejnych miesiącach powinniśmy otrzymać zgodę. Mamy z kolegami z oddziału nadzieję, że w drugiej połowie roku będziemy mogli już przyjmować i skutecznie leczyć pierwszych pacjentów z chorobą Parkinsona – stwierdził podczas konferencji prasowej dr Litak.

Na koniec konferencji prasowej dyrektor szpitala zaznaczyła, że pacjent neurochirurgiczny, to pacjent interdyscyplinarny. – W związku z tym, chcę podziękować wszystkim, którzy współpracują dla dobra pacjentów neurologicznych. Tu ogromne podziękowania składam również dla kierownictwa i obsady Bloku Operacyjnego, za jego dobrą organizację oraz zapewnienie do niego dostępności neurochirurgom, którzy często muszą błyskawicznie operować pacjentów po wypadkach – z urazami czaszkowo-mózgowymi. Dziękuję też całej załodze Oddziału Chirurgicznego, w ramach którego działa Pododdział Neurochirurgii za dbałość i troskę o pacjentów, jakimi wykazują się w swojej codziennej pracy – podsumowała Monika Pachacz-Świderska.