10 wielofunkcyjnych łóżek przeznaczonych dla rodziców hospitalizowanych dzieci, przekazała SPZZOZ Powiatowemu Szpitalowi Specjalistycznemu w Stalowej Woli Fundacja McDonald’s Polska. Ich zakup sfinansował Wojciech Sala, właściciel stalowowolskiej restauracji McDonald’s.

Fundacja Ronalda McDonalda od 2015 r. przekazała 69 szpitalom w całej Polsce łącznie 1 134 łóżka, przeznaczone do użytku rodziców, przebywających wraz z leczonymi na szpitalnych oddziałach dziećmi. Łóżka te cechują wielofunkcyjność i kompaktowość, a dzięki funkcji składania zajmują niewiele miejsca. W ciągu dnia mogą służyć jako fotel, a wieczorem wystarczy jeden ruch, by zamienić je w wygodne miejsce do spania. Pojemnik na pościel i łatwy do czyszczenia materiał sprzyjają funkcjonowaniu w szpitalnych salach, które muszą służyć za salon, sypialnię i jadalnię w jednym. Dzięki temu rodzic może być blisko hospitalizowanego dziecka i zadbać o swoją własną regenerację w godnych warunkach.

Liczba przekazywanych łóżek dla rodziców zależy od donatorów, przyjaciół fundacji, rodziców i zaangażowanych społeczników. Wśród nich są licencjobiorcy McDonald’s, którzy w ramach programu „Złoty Sąsiad” wspierają lokalne społeczności w całej Polsce. Dziesięć łóżek dla Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli sfinansował i przekazał w dniu 19 października 2023 roku Wojciech Sala, franczyzobiorca McDonald’s Polska i właściciel restauracji w Stalowej Woli. – Choroba dziecka, wiążąca się z pobytem w szpitalu, może być trudnym doświadczeniem dla całej rodziny. Bliskość mamy czy taty pomaga dziecku poczuć się kochanym i bezpiecznym. Łóżko dla rodzica w szpitalu jest ważne, ponieważ zapewnia mu miejsce do odpoczynku i regeneracji. Dzięki temu rodzic może być w pełni sił, aby zapewnić dziecku odpowiednią opiekę. Dlatego z przyjemnością sfinansowaliśmy i przekazujemy te łóżka, aby służyły naszej lokalnej społeczności – mówił Wojciech Sala podczas zorganizowanej z tej okazji w stalowowolskim szpitalu konferencji.

Łóżka trafiły na Oddział Pediatryczny, a jak bardzo się tu przydadzą, najlepiej świadczą liczby – ponad 90 % hospitalizowanych tu dzieci, przebywa wraz z rodzicami. A podarowane przez Fundację Ronalda McDonalda łóżka pomogą im wygodniej funkcjonować w szpitalnych warunkach. – Jesteśmy niezmiernie wdzięczni fundatorom łóżek – Państwu Oldze i Wojciechowi Salom za ten dar serca, bo tak go właśnie traktujemy – jako dar serca. Dar niezwykle ważny dla naszego Szpitala, ale przede wszystkim dla naszych małych pacjentów oraz ich rodziców, którzy dzięki temu będą mogli towarzyszyć swoim pociechom podczas hospitalizacji w bardziej komfortowych warunkach. O tym, jak bardzo to ważne, wie każdy rodzic, któremu zdarzyło się spędzić kilka dni, a czasami nawet więcej, u boku swojego dziecka na szpitalnym Oddziale Pediatrii. Towarzyszenie dziecku w chorobie to czas smutku i strapienia, ale jestem przekonana, że widok czekających na nich wygodnych łóżek, wywoła pozytywne zaskoczenie i uśmiechy na twarzach większości rodziców. Pani Olga i Pan Wojciech są franczyzobiorcami McDonald’s Polska i można powiedzieć sąsiadami naszego szpitala, ponieważ z ich restauracji widać szpitalny pawilon z lądowiskiem dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. To wspaniale mieć takich dobrych i wrażliwych sąsiadów – mówi Monika Pachacz-Świderska, dyrektor SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

W przekazaniu łóżek oprócz ich fundatorów – Olgi i Wojciecha Sala, wzięli również pracownicy stalowowolskiej restauracji McDonald’s – koordynator Aleksandra Drenio, asystent kierownika Jakub Roman oraz Katarzyna Jędrek-Giza z McDonald’s Polska. Natomiast szpital reprezentowali dyrektor placówki Monika Pachacz-Świderska, Dariusz Dąbek – lekarz kierujący oddziałem, a także pielęgniarka oddziałowa Joanna Duma. W konferencji uczestniczył również wicestarosta stalowowolski Mariusz Sołtys.