Centrum Zdrowia Psychicznego rozszerza działalność

W sierpniu minął rok funkcjonowania Centrum Zdrowia Psychicznego w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli. Udziela ono szybko oraz bezpłatnie opieki psychiatrycznej i psychologicznej mieszkańcom powiatów stalowowolskiego, a także niżańskiego.

CZP uruchomiono w sierpniu 2022 roku w ramach ogólnopolskiego Pilotażu Centrów Zdrowia Psychicznego, według założeń którego, jedna taka jednostka przypada na populację wynoszącą od 50 do 200 tysięcy mieszkańców i oferuje pacjentom szeroką paletę świadczeń zdrowotnych. – Populacja powiatów stalowowolskiego i niżańskiego liczy łącznie około 150 tysięcy osób, a utworzone przez nas CZP, zapewnia wszystkim potrzebującym mieszkańcom obu powiatów wsparcie psychiatrów, psychologów oraz terapeutów. Okazuje się, że uruchomienie go było niezwykle potrzebne, czego najlepszym dowodem są zgłaszający się tu codziennie pacjenci. Z każdym miesiącem jest ich coraz więcej – mówi Monika Pachacz-Świderska, dyrektor SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

Stalowowolskie Centrum Zdrowia Psychicznego zapewnia pacjentom kompleksową opiekę psychiatryczną i psychologiczną, polegającą na diagnostyce, leczeniu oraz rehabilitacji. Co niezwykle ważne, pomoc jest udzielana pacjentom szybko, bez skierowania i bezpłatnie, w tym również osobom nieubezpieczonym.

Przypomnijmy, że w ramach CZP powstał w ubiegłym roku przy szpitalnej Poradni Zdrowia Psychicznego w Stalowej Woli, Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny (PZK), który działa od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-18:00. To właśnie tu – w PZK, dyżurują koordynatorzy, którzy przeprowadzają wstępną ocenę potrzeb osób zgłaszających się po pomoc psychologa, psychiatry lub terapeuty, a także uzgadniają wstępny plan postępowania. Kordynator decyduje, gdzie osobę potrzebującą pomocy dalej kierować i to właśnie tu uzgadniany jest termin przyjęcia oraz wskazywane jest miejsce uzyskania niezbędnego świadczenia. Co istotne, pomoc jest udzielana nie później, niż 72 godziny od zgłoszenia.

W związku z tym, że po pomoc psychiatryczną i psychologiczną zwraca się do stalowowolskiego szpitala coraz więcej pacjentów, a tutejsze Centrum Zdrowia Psychicznego ma ją zapewniać również mieszkańcom powiatu niżańskiego, w sierpniu tego roku uruchomiono w jego strukturze kolejny po Stalowej Woli Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny, tym razem w Nisku. – Działamy od poniedziałku do piątku, w godzinach 7:30-18:00. Jeśli ktoś potrzebuje pilnej konsultacji u lekarza psychiatry, kierujemy go do Stalowej Woli

Ważny jest również fakt, że poza godzinami pracy obu Punktów Zgłoszeniowo-Koordynacyjnych, a także stalowowolskiej Poradni Zdrowia Psychicznego, pomocy pacjentom w pilnych sytuacjach udziela lekarz dyżurny stalowowolskiego Oddziału Psychiatrii w izbie przyjęć, w formie pomocy doraźnej. Centrum Zdrowia Psychicznego w Stalowej Woli działa od roku i udziela pomocy wielu pacjentom, ale wciąż są mieszkańcy, którzy potrzebują tego rodzaju wsparcia, a nie mają świadomości, że jest w tym mieście miejsce, gdzie mogą szybko otrzymać fachową pomoc. – Dlatego mamy apel do lekarzy rodzinnych oraz pielęgniarek środowiskowych, aby informowali swoich pacjentów o CZP. Chory może nie zdawać sobie nawet sprawy, że potrzebuje pomocy psychologa czy psychiatry, albo jeśli nawet czuje że powinien do niego trafić, to nie wie, gdzie tej pomocy szukać. Podobny apel mamy do bliskich takich pacjentów – jeśli widzimy, że na przykład żona, mąż, czy rodzic ma problemy natury psychicznej – depresję czy jakąś nerwicę, zachęćmy taką osobę, aby zgłosiła się po pomoc. Czym szybciej zostanie ona udzielona, tym lepiej – namawia Monika Pachacz-Świderska, dyrektor SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

To warto wiedzieć:

Wszystkie osoby poszukujące porady, pomocy oraz informacji związanych z udzielaniem opieki psychiatrycznej i psychologicznej, mogą zgłaszać się do stalowowolskiego Centrum Zdrowia Psychicznego osobiście lub nawiązać kontakt telefoniczny. Poniżej niezbędne dane:

– Punkt Zgłoszeniowo – Koordynacyjny w Stalowej Woli i gabinet koordynatora mieści się w Poradni Zdrowia Psychicznego (budynek Oddziału Psychiatrycznego) przy ulicy Staszica 4. Kontakt telefoniczny: 510 039 819 oraz 519 342 519

Punkt Zgłoszeniowo – Koordynacyjny w Nisku i gabinet koordynatora mieści się w tym samym budynku, co Ośrodek Pomocy Społecznej, czyli przy ul. Fryderyka Chopina 31. Kontakt telefoniczny: 519 342 551 oraz 519 342 557.