W SPZZOZ Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli mamy już najnowocześniejszy Blok Operacyjny w regionie, a wkrótce zacznie tu działać równie nowoczesny Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Prace budowlane nad nowym OAiIT trwały w stalowowolskim szpitalu od ubiegłego roku. Oddział usytuowano na I piętrze Pawilonu Diagnostyczno – Zabiegowego, a zrealizowana inwestycja objęła nie tylko pełen zakres robót budowlanych, ale również dostawę i montaż kolumn medycznych. Wartość całego zadania to 4 328 305 zł i zostało ono sfinansowane z zaciągniętego przez szpital kredytu.

Oficjalna prezentacja nowego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii odbyła się 25 czerwca 2021 r. Jest on znacznie większy od obecnego OAiIT. Na dotychczasowym oddziale jest tylko 5 łóżek, podczas gdy na nowym przewidziano dwie sale 4-osobowe, a także dwie 1-osobowe izolatki. O tym, jak w rzeczywistości wygląda nowy oddział, mogli przekonać się dziennikarze oraz lokalni samorządowcy. – To bardzo nowoczesny oddział, jestem przekonany, że jeden z najnowocześniejszych w tej części Polski. Inne szpitale będą nam go zazdrościć. Z taką intensywną terapią możemy czuć się bezpiecznie. Tym bardziej, że kadrę lekarską i pielęgniarską na tym oddziale już od dawna mamy na najwyższym poziomie – komentuje Andrzej Komsa, p.o. dyrektora SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

Wszystkie prace budowlane zostały zakończone, teraz trwa jeszcze doposażanie oddziału. Meble do biur, gabinetów oraz pokoi lekarskich i pielęgniarskich zostały już wykonane przez pracownika szpitala, w najbliższych dniach do lecznicy ma też dotrzeć dostawa mebli i wózków medycznych o wartości 390 tys. zł. Oddział trzeba jeszcze doposażyć w dodatkowy sprzęt medyczny. Wprawdzie zaplanowano przeniesienie urządzeń, które zakupiono w 2017 roku za kwotę 1,4 mln zł (sfinansowano go z rezerwy ogólnej budżetu państwa oraz budżetu Powiatu Stalowowolskiego), a w skład których weszły m.in.: respiratory, łóżka do intensywnej terapii, pompy infuzyjne, czy aparat do terapii nerkozastępczej, ale to wciąż mało, aby wyposażyć w pełni nowy OAiIT, który jest dwukrotnie większy od dotychczasowego. – Część urządzeń i aparatury została zakupiona kilka lat temu i one spokojnie nam będą jeszcze dalej służyć. Ale sporo nam jeszcze brakuje, aby skompletować sprzęt dla dużo większego, bo przecież zaplanowanego na 10 łóżek oddziału. Można byłoby powiedzieć, że powiększając go – robimy sobie na złość, bo za tym idzie więcej pracy i obowiązków, a zdobycie nowych lekarzy i pielęgniarek jest niezmiernie trudne. Ale to oddział, który w najtrudniejszych momentach walki o pacjenta jest niezbędny. Personel pozostałych szpitalnych oddziałów wie, że w razie zagrożenia życia znajdujących się u nich pacjentów, mogą na nas liczyć. A więc można powiedzieć, że dzięki temu, że nasz oddział będzie większy, w całym szpitalu zdecydowanie poprawią się warunki opieki nad pacjentami w najtrudniejszym stanie. A o tym, jak ważne i potrzebne w szpitalach jest każde łóżko intensywnej opieki medycznej, mieliśmy okazję dobitnie się przekonać w najtrudniejszych miesiącach nasilenia epidemii COVID-19, gdy każde stanowisko z respiratorem było w zasadzie na wagę złota – mówił Aleksander Zieliński, lekarz kierujący Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii w SPZZOZ Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli, podczas konferencji prasowej, zorganizowanej przy okazji prezentacji opisywanego oddziału.

Jest jednak szansa, że brakujący sprzęt medyczny na nowy OAiIT uda się wkrótce kupić. Powiat Stalowowolski zabezpieczył jako wkład własny na ten cel kwotę 700 tys. zł i ubiega się o dofinansowanie na zakup sprzętu medycznego w kwocie 2,7 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa.

Procedura przeprowadzki Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w nowe miejsce wraz ze sprzętem i przebywającymi w nim pacjentami została już szczegółowo przygotowana. Potrwa 3 dni i zaplanowano przeprowadzić ją na początku lipca, zaraz po tym, jak na oddziale zostaną zainstalowane nowe meble medyczne.

Tomasz Wosk