Programy Profilaktyczne

W ramach Profilaktycznych Programów Zdrowotnych realizowane są:

I. Program profilaktyki raka piersi – etap podstawowy obejmujący:

  • Przeprowadzenie wywiadu
  • Wykonanie badania mammograficznego
  • Podjęcie decyzji dotyczącej dalszego postępowania (w przypadku konieczności, skierowanie do etapu pogłębionej diagnostyki, który również realizujemy)
    Realizacja programu: Pracownia RTG

II. Program profilaktyki raka piersi – etap pogłębionej diagnostyki obejmujący:

  • Poradę lekarską w Poradni Onkologicznej
  • Wykonanie mammografii uzupełniającej
  • Wykonanie USG piersi
  • Wykonanie biopsjii cienko lub gruboigłowej
  • Podjęcie decyzji dotyczącej dalszego postępowania

Realizacja programu: Poradnia Onkologiczna i Pracownia RTG
Populacja, do której skierowany jest program – kobiety w wieku 50-69 lat

III. Program profilaktyki raka szyjki macicy – etap podstawowy obejmujący wykonanie badań cytologicznych z szyjki macicy:

Realizacja programu: Poradnia Ginekologiczno-Położnicza
Populacja, do której skierowany jest program: kobiety w wieku 25-59 lat

Celem realizacji w/w programów jest zmniejszenie wskaźnika umieralności kobiet oraz wprowadzenie na terenie całego kraju jednolitego modelu postępowania diagnostycznego.

IV. Narodowa Strategia Onkologiczna – badanie jelita grubego

Pracownia Endoskopowa Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli zaprasza na bezpłatne badania jelita grubego w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej.Pracownia Endoskopowa Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli bierze udział w programie od 2014 roku. Badania są adresowane do osób między 50 a 65 rokiem życia, a także osób od 40 roku życia, jeżeli w rodzinie – u krewnych I stopnia stwierdzono raka jelita grubego.

Rak jelita grubego jest od lat jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych w Polsce – każdego roku rozpoznaje się kilkanaście tysięcy nowych przypadków. Rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Taka przemiana trwa najczęściej kilka- kilkanaście lat. Dlatego też, poddając się badaniu odpowiednio wcześnie i usuwając polipy można zapobiec rozwojowi tego nowotworu. Wcześnie wykryty rak jest często wyleczalny. Niestety zmiany małe – wczesne nie dają objawów dlatego kolonoskopię powinno wykonać się zanim pojawią się niepokojące objawy jak np.: obecność krwi w stolcu, nagłe zaburzenie rytmu wypróżnień, spadek masy ciała czy anemia. I takimi właśnie osobom dedykowany jest ten program.
Mamy świadomość, że obawy przed koronawirusem COVID-19 powstrzymują pacjentów od przyjścia na badanie, jednak pandemia nie hamuje rozwoju innych chorób. Zapewniamy, że w naszej pracowni są zachowane wszelkie normy bezpieczeństwa, zgodne z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii oraz konsultanta krajowego w tej dziedzinie.
Dlatego prosimy się nie bać, naprawdę warto przyjść i się przebadać – mówi lekarz gastroenterolog kierujący Pracownią Endoskopową w stalowowolskim Szpitalu Powiatowym.Aby zapisać się na bezpłatną kolonoskopię przesiewową w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej, trzeba się skontaktować telefonicznie z Pracownią Endoskopową stalowowolskiego szpitala – tel. 15  843 32 49, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-14.30.