Choć stanowią jedną z najmniejszych medycznych grup zawodowych, ich rola w systemie ochrony zdrowia jest nie do zakwestionowania. Mowa o diagnostach laboratoryjnych, którzy 27 maja obchodzą swoje święto.
Nieprzypadkowo akurat tego dnia, gdyż 27 maja 1961 r. Heinrich J. Matthaei i Marshall Warren Nirenberg odkryli tajemnicę kodu genetycznego. Odkrycie to dało podwaliny wszelkim późniejszym dokonaniom z dziedziny diagnostyki molekularnej, a jego kolejne rocznice są symbolicznie uznawane za święto diagnostów. Ma ono na celu przybliżać społeczeństwu ich pracę, a także uzmysławiać mu jej znaczenie w systemie ochrony zdrowia.
Współcześnie medycyna laboratoryjna to jedna z najdynamiczniej rozwijających się nauk medycznych. Bez badań laboratoryjnych postawienie prawidłowej diagnozy często byłoby niemożliwe.– Spora część diagnoz i decyzji o kierunku leczenia podejmowanych przez lekarzy opiera się na podstawie wyników pracy diagnostów. Stąd ich rola w procesie diagnozowania stanu zdrowia naszych pacjentów jest niepodważalna. Dlatego też w Dniu Diagnosty Laboratoryjnego składam najserdeczniejsze życzenia naszym diagnostom, technikom analityki medycznej, asystentom oraz rejestratorkom medycznym, którzy wspólnie tworzą szpitalny zespół Medycznego Laboratorium Diagnostycznego. Dziękuję Wam za zaangażowanie w pracy na rzecz zdrowia pacjentów naszego szpitala, a co za tym idzie – mieszkańców Stalowej Woli, powiatu stalowowolskiego oraz całego regionu – mówi Beata Barcicka-Kłosowska, dyrektor SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.
W działającym w naszym szpitalu Medycznym Laboratorium Diagnostycznym pracuje obecnie 21 Diagnostów Laboratoryjnych: 12 w Pracowni Analitycznej, 3 w Pracowni Diagnostyki Mikrobiologicznej oraz 6 w Pracowni Serologicznej z Bankiem Krwi. Wspierają ich rejestratorki medyczne, asystentki w trakcie studiów analityki medycznej oraz technicy analityki medycznej.
W tym miejscu warto podkreślić, że diagnostyka laboratoryjna w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli od lat stoi na najwyższym poziomie, co potwierdzają wyniki zewnętrznych kontroli. Od kilku lat z rzędu szpitalne Medyczne Laboratorium Diagnostyczne otrzymuje najwyższe oceny, przyznawane przez Centralny Ośrodek Badań Jakości w Diagnostyce Laboratoryjnej w Łodzi. – Nasz szpitalne Laboratorium regularnie wypada w tej zewnętrznej ocenie bardzo dobrze, więc to najlepszy dowód na wiarygodność przeprowadzanych tu badań. Dzięki temu pacjenci mogą być spokojni o ich jakość – mówi dyrektor Beata Barcicka-Kłosowska.