Dr Tomasz Jaworski – lekarz kierujący stalowowolskim Oddziałem Chirurgicznym wystąpił w popularnym programie TVP1 – „Pytanie na Śniadanie”. Opowiadał o operacjach bariatrycznych, w wykonywaniu których nasz Szpital jest jednym z liderów w województwie.

Lato to okres, w którym wiele osób z dużą otyłością uzmysławia sobie, że ma problem i musi podjąć walkę z nadwagą. Dlatego tak nośny jest w tym czasie temat operacji bariatrycznych, których swoją drogą wykonuje się w naszym kraju coraz więcej, czego najlepszym przykładem jest stalowowolski szpital. – Obecnie wykonujemy w Stalowej Woli kilka operacji bariatrycznych miesięcznie, ale ta częstotliwość pewnie będzie rosła, ponieważ pacjentów na liście oczekujących jest coraz więcej. Mamy kilkanaście kolejnych przygotowanych i zakwalifikowanych do zabiegu osób, które będziemy operować w najbliższych miesiącach – mówi dr Tomasz Jaworski, doświadczony chirurg bariatra oraz lekarz kierujący Oddziałem Chirurgicznym Ogólnym z Pododdziałem Chirurgii Naczyniowej i Pododdziałem Neurochirurgii w SPZZOZ Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli.

Z danych opublikowanych w raporcie Najwyższej Izby Kontroli (NIK) dotyczącym profilaktyki i leczenia otyłości w Polsce wynika, że liczba dorosłych osób cierpiących na otyłość wynosi aż 9 milionów, czyli blisko 24 % wszystkich mieszkańców kraju. Przypomnijmy, że u zdrowego dorosłego człowieka wskaźnik BMI (stosunek masy ciała do wzrostu) mieści się w granicach 18,5–24,9. BMI poniżej 18,5 informuje o niedowadze. Osoby ze wskaźnikiem BMI 25,0-29,9 cierpią na nadwagę. A współczynnik BMI powyżej 30,0 to już otyłość. I niestety coraz więcej Polaków znajduje się w tej grupie.

Otyłość jest chorobą przewlekłą i wymaga specjalistycznego leczenia. Warto wiedzieć, że w Polsce operacje bariatryczne dla bardzo otyłych pacjentów są finansowane przez NFZ. Kwalifikują się do nich pacjenci z BMI na poziomie 40 lub wyższym, lub z BMI na poziomie 35, ale przynajmniej z dwiema chorobami współtowarzyszącymi otyłości, np. z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym bądź innymi schorzeniami często związanymi z otyłością, jak choćby z depresją, chorobą zwyrodnieniową stawów czy obturacyjnym bezdechem sennym.

W ostatnich latach w Polsce wykonywanych jest ok. 5 tys. operacji bariatrycznych rocznie, a do nielicznych szpitali, w których wykonuje się tego rodzaju zabiegi, należy od niedawna Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli. Sam proces przygotowania pacjenta do operacji bariatrycznej trwa około 6 miesięcy. To czas na wyrobienie zdrowych nawyków żywieniowych, na konsultacje z dietetykiem, psychologiem, rehabilitantem oraz wszystkimi lekarzami – specjalistami, jacy są potrzebni, np. internistą, kardiologiem, diabetologiem, endokrynologiem itd., ponieważ pacjenta przygotowuje do operacji cały interdyscyplinarny zespół. Ona jest dopiero zwieńczeniem całego procesu przygotowań. Jednocześnie jest też dla pacjenta dopiero początkiem drogi do schudnięcia oraz powrotu do zdrowia.

I właśnie o tym procesie, a także o skuteczności operacji polegających na rękawowej resekcji żołądka, opowiadał podczas niedawnej wizyty w redakcji emitowanego przez TVP1 programu „Pytanie na Śniadanie” dr Tomasz Jaworski. – Skuteczność operacji chirurgicznego zmniejszania żołądka jest dość wysoka, bo wynosi ok. 80 procent. Tylu osobom po takiej operacji udaje się uzyskać i następnie skutecznie utrzymywać satysfakcjonującą masę ciała. Ale musimy pamiętać, że otyłość jest chorobą przewlekłą i lubi nawracać, więc w niektórych przypadkach konieczne jest powtórzenie zabiegu – mówił w programie lekarz kierujący stalowowolską chirurgią.

Warto jednocześnie wspomnieć, że jest on również autorem rozdziału poświęconego operacjom bariatrycznym w wydanym niedawno podręczniku dla lekarzy pt. „Pacjent z cukrzycą interdyscyplinarnie” pod redakcją Mariusza Dąbrowskiego.

Poniżej link do programu z udziałem dr Tomasza Jaworskiego:

Dlaczego tyje się po operacjach bariatrycznych? (tvp.pl)