Od kilkunastu dni zmagamy się z bardzo wysokimi temperaturami powietrza. Jak sobie radzić podczas upału, chronić się przed takimi zagrożeniami jak np. udar słoneczny i w efekcie nie być kolejnym pacjentem trafiającym na Szpitalny Oddział Ratunkowy?
Lekceważenie upału może okazać się zabójcze i to nie tylko dla najsłabszych, czyli dzieci i seniorów, ale też dla młodych i zdrowych osób dorosłych. W temperaturach przekraczających 30 stopni Celsjusza, czyli takich, jakie panują od początku lipca, wzrasta ryzyko porażenia słonecznego. Prowadzi do niego długotrwałe przebywanie bezpośrednio w nasłonecznionych miejscach. Szczególnie wrażliwymi częściami ciała są przede wszystkim głowa oraz kark. Miejscowe działanie promieni słonecznych na skórę głowy, prowadzi do przekrwienia opon mózgowych i mózgu. Najczęstszymi objawami są bóle i zawroty głowy, zaczerwienienie i poparzenia skóry, a także stan ogólnego niepokoju. W najgorszym przypadku może dojść nawet do utraty przytomności i zaburzeń w oddychaniu. Pamiętajmy, że w takich sytuacjach szczególnie narażone są osoby cierpiące na choroby układu krążenia – upał mocno obciąża serce.
Co zrobić, jeśli komuś z naszych bliskich, lub nam samym przytrafi się porażenie cieplne? Trzeba natychmiast przerwać ekspozycję na promienie słoneczne, zastosować chłodne okłady oraz pić zimne napoje. Jak podkreślają ratownicy medyczni, wskazane jest również obserwowanie poszkodowanego i w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia, wezwanie Zespołu Ratownictwa Medycznego lub przewiezienie go na najbliższy Szpitalny Oddział Ratunkowy.
Czas, jaki spędzamy na silnym słońcu, powinien być ograniczony i koniecznie musimy pamiętać o nakryciu głowy. Dodatkowo powinniśmy w upalne dni unikać – o ile to możliwe, wychodzenia i przebywania na zewnątrz w godzinach od 11:00 do 14:00, czyli wtedy, gdy słońce operuje najmocniej. Pamiętajmy: najbardziej narażone na porażenie słoneczne i jego skutki, są dzieci, seniorzy oraz osoby obciążone chorobowo.
O czym jeszcze musimy pamiętać w czasie upałów?
-
trzeba dużo pić, najlepiej wodę oraz napoje z dużą ilością mikroelementów, przede wszystkim magnezu i potasu
-
unikać picia alkoholu i palenia papierosów, które dodatkowo obciążają organizm
-
chronić głowę przed słońcem – wystawianie odkrytej głowy i karku na promienie słoneczne może skończyć się przegrzaniem organizmu
-
używać kremów z filtrem, chroniących naszą skórę przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, które może uszkodzić skórę, a najgorszym przypadku prowadzić do nowotworu takiego jak czerniak złośliwy
-
stosować lekkostrawną dietę – łatwostrawne produkty organizm przyswaja szybko i bez trudu. Jedzmy więc dużo warzyw i owoców
-
schładzajmy nasze ciało – często myjmy ręce zimną wodą, schładzajmy nadgarstki i kark, o ile to możliwe weźmy chłodny, ale nie zimny prysznic, by ochłodzić przegrzany organizm.