13 lipca 2023 r. – to jedna z tych dat, która trwale zapisze się w historii naszego Szpitala. Tego dnia oficjalnie zaprezentowano nowe: Oddział Kardiologiczny oraz Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej. Obejrzeć tę ważną inwestycję przyjechał osobiście minister zdrowia Adam Niedzielski.

Zadanie nosiło nazwę „Przebudowa IV piętra Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego na potrzeby Oddziału Kardiologicznego i Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej wraz z dostawą i montażem medycznych modułów zasilających oraz wyposażeniem w niezbędny sprzęt i aparaturę medyczną”, a jego zakres był bardzo szeroki. W ramach inwestycji wykonano: szereg prac budowlanych, wewnętrzne instalacje sanitarne, instalacje gazów medycznych, klimatyzację, instalacje elektryczne i teletechniczne, a także wykonano montaż urządzeń technologii medycznej. Przenoszone do nowych lokalizacji oddziały zostały również wyposażone w nowy sprzęt i aparaturę medyczną. Zakupiono między innymi: łóżka szpitalne wraz z materacami i szafkami przyłóżkowymi, wózki i fotele do transportu pacjentów, zestawy pomp infuzyjnych, zestawy holterowskie ciśnienia i EKG, aparaty EKG, defibrylatory, kardiomonitory, ssaki elektryczne, systemy monitorowania funkcji życiowych pacjentów, zestaw do rehabilitacji, wyposażenie gabinetów zabiegowych.    Oddziały zostały również wyposażone w nowe meble medyczne i inne niezbędne do ich funkcjonowania wyposażenie. Podsumowując: w wyniku realizacji projektu powstały dwa nowoczesne, dobrze wyposażone oddziały: 25-łóżkowy Oddział Kardiologiczny oraz 21-łóżkowy Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej.   

– W 2022 roku minęło 50 lat funkcjonowania w naszej placówce Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, a w przyszłym roku Oddział Kardiologiczny będzie obchodził 35-lecie powstania. Oba wspaniałe jubileusze są godne uczczenia, a spala je dzisiejsza uroczystość oddania w służbę obiektu nowoczesnego, funkcjonalnego i wygodnego zarówno dla pacjentów jak i personelu. Ta nowa i przyjazna przestrzeń z pewnością przełoży się na komfort pracy dla naszej kadry oraz wygodę przebywających na obydwu oddziałach pacjentów – mówiła 13 lipca podczas uroczystej prezentacji oddziałów Monika Pachacz-Świderska, dyrektor SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

W wydarzeniu wzięły udział m.in. władze lokalnych samorządów gminnych, a także Powiatu Stalowowolskiego – na czele ze starostą Januszem Zarzecznym, wicestarostą Mariuszem Sołtysem, a także przewodniczącym Rady Powiatu Ryszardem Andresem. Specjalnie na uroczystość przybył również minister zdrowia Adam Niedzielski, który nie ukrywał uznania dla najnowszej ze zrealizowanych w szpitalu inwestycji. – Szpital Powiatowy w Stalowej Woli zasługuje na to, aby koncentrować wokół siebie dobrą energię, ponieważ jego skala działania jest bardzo duża – pamiętajmy, że mówimy o największym ze wszystkich szpitali powiatowych na całym Podkarpaciu. Duża liczba oddziałów i szeroki zakres realizowanych tu procedur upoważnia do traktowania tego szpitala jako lepszej placówki, będącej o klasę wyżej – mówił minister.

Nowe oddziały zrobiły ogromne wrażenie również na innych gościach, w tym m.in. na Robercie Bugaju, dyrektorze Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie. – Wiem, że wcześniej pacjenci obydwu oddziałów mieli do dyspozycji sale wieloosobowe nawet do 8 osób, a teraz zyskali bardzo komfortowe warunki leczenia. Sale są znacznie mniejsze i posiadają węzły sanitarne. Szpital w Stalowej Woli jest dla nas szczególnie ważny, ponieważ realizuje świadczenia szpitalne aż w 16 zakresach, poza tym działa tu również od niedawna Pododdział Rehabilitacji Neurologicznej oraz centrum Zdrowia Psychicznego. To ogromny kompleks szpitalny, który świetnie służy mieszkańcom zarówno powiatu stalowowolskiego, jak i sąsiednich – mówił szef podkarpackiego NFZ-u.

Komplementów pod adresem szpitala nie szczędził ten, który jest jego przysłowiowym „dobrym duchem”, czyli poseł i wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Dziękował zwłaszcza szpitalnej kadrze za oddaną pracę na rzecz pacjentów. – Wasze podejście do nich jest na najwyższym poziomie. W Waszej pracy nie brakuje fachowości i profesjonalizmu, ale też i empatii. Każdy chory liczy na pomoc w powrocie do zdrowia, ale jednocześnie również na godne traktowanie i szacunek. I właśnie za takie podejście do pacjentów Wam dziękuję – mówił do uczestniczących w wydarzeniu przedstawicieli szpitalnej kadry.

Wartość całej inwestycji pn. „Przebudowa IV piętra Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego na potrzeby Oddziału Kardiologicznego i Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej wraz z dostawą i montażem medycznych modułów zasilających oraz wyposażeniem w niezbędny sprzęt i aparaturę medyczną” wyniosła 9 747 798, 00 zł, a środki pochodziły z:

  • Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – 5 000 000 zł

  • Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych – 1 892 352 zł

  • budżetu Powiatu Stalowowolskiego – 2 765 446 zł

  • budżetu Gminy Bojanów – 50 000 zł

  • budżetu Gminy Zaklików – 40 000 zł

– Jesteśmy dumni z tego, jak wspaniale rozwija się nasza szpitalna baza. Coraz więcej oddziałów funkcjonuje w nowoczesnej i wygodnej przestrzeni, znacznie poprawiają się warunki lokalowe. Jednocześnie staramy się podnosić poziom naszych usług, a także poszerzać działalność szpitala o kolejne procedury, tak, aby mieszkańcy naszego regionu nie musieli podróżować w poszukiwaniu specjalistów. Nie byłoby to jednak możliwe dzięki wsparciu, jakie otrzymujemy od rządu, a także lokalnych samorządów, zwłaszcza Powiatu Stalowowolskiego. Dziękuję zwłaszcza za osobiste zaangażowanie i pomoc dla naszego szpitala posłowi i wiceministrowi Rafałowi Weberowi oraz staroście stalowowolskiemu Januszowi Zarzecznemu – mówi Monika Pachacz-Świderska, dyrektor SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.