Dlaczego każda kobieta po 25 roku życia powinna regularnie wykonywać profilaktyczne badania cytologiczne? Ponieważ rak szyjki macicy to jeden z częstszych nowotworów występujących u kobiet, a niewykryty i nieleczony może prowadzić do śmierci.

– W przypadku raka szyjki macicy trzeba powiedzieć głośno i wyraźnie, że przy jego odpowiednio wczesnym wykryciu, jest on wyleczalny w aż 99 procentach przypadków. Nieuleczalny jest w zasadzie tylko wtedy, gdy mamy do czynienia z zaawansowanym stadium choroby. A takie przypadki, to w znakomitej większości niestety efekt zaniedbania pacjentek, które nieraz po kilkanaście lat nie były u lekarza ginekologa i nie wykonywały badań cytologicznych. W ten sposób nie dają szans – nam lekarzom na diagnozę i wyleczenie, a sobie – na wyzdrowienie – mówi Tomasz Adamczyk, lekarz kierujący Oddziałem Ginekologiczno-Położniczym w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli.

Według statystyk publikowanych przez Ministerstwo Zdrowia, rak szyjki macicy stanowi ponad 10% nowotworów u Polek. Rocznie jest wykrywany u około 3 000 kobiet, z czego 1 700 z nich umiera z powodu tej choroby. – Rak szyjki macicy nie daje w zasadzie żadnych objawów do późnego okresu. Natomiast gdy już zaczyna dawać objawy, to znaczy, że już jest źle, ponieważ zapewne mamy już do czynienia z zaawansowanym stadium nowotworu. Dlatego apeluję do pań, aby regularnie wykonywały badania cytologiczne – zachęca Tomasz Adamczyk.

Badania te pozwalają wykryć zmiany przedrakowe i raka we wczesnym – uleczalnym, stadium choroby. Dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia realizuje program Profilaktyka raka szyjki macicy, w ramach którego każdej kobiecie w wieku od 25 do 64 lat przysługuje raz na 3 lata bezpłatne przesiewowe badanie cytologiczne. W niektórych przypadkach, np. jeśli kobieta ma obniżoną odporność, przyjmuje leki immunosupresyjne lub jest zakażona wirusem HPV, cytologię może i powinna wykonywać co 12 miesięcy.

Warto też wiedzieć, że za zachorowania na raka szyjki macicy odpowiada ludzki wirus brodawczaka – HPV. Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka, a szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych. Dlatego w Polsce realizowany jest przez NFZ powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV, który jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. – Zachęcam rodziców do zapisywania dzieci na to szczepienie. Jest ono uzupełnieniem bezpłatnego programu szczepień ochronnych dzieci i młodzieży. Oczywiście dorośli również mogą i powinni się zaszczepić przeciw wirusowi HPV, tyle że już poza programem realizowanym przez NFZ – mówi Tomasz Adamczyk.

Dlaczego warto zaszczepić się przeciw HPV? Ponieważ w krajach, które wprowadziły szczepienia przeciw HPV, liczba zakażeń spadła nawet do 90%. A szczepiąc się, kobieta zmniejsza o 70% ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.