Ważna kampania - „Jedyny taki test”

Ważna kampania - „Jedyny taki test”

Listopad to miesiąc ogólnopolskiej kampanii społecznej pod hasłem: „Jedyny taki test” (#jedynytakitest), której celem jest popularyzacja wczesnej diagnostyki w kierunku HIV. Warto wiedzieć, że w każdym województwie są miejsca, w których można wykonać anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania test w tym kierunku.

Kierowane przez Ministerstwo Zdrowia Krajowe Centrum ds. AIDS, realizowało w 2022 r. kampanię pod hasłem: „Jedyny test, którego prawdopodobnie nie wykonałeś”, skierowaną do ogółu społeczeństwa. Koncentrowała się na budowaniu świadomości, że HIV dotyczy każdego, kto rozpoczął życie seksualne oraz że zakażenie wirusem, wykryte na wczesnym etapie, daje możliwość skutecznego leczenia. Podstawą jest jednak profilaktyka i wykonanie testu w kierunku HIV, który można zrobić anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), działających w każdym województwie.

Na Podkarpaciu taki punkt znajduje się w Rzeszowie, przy ul. Wierzbowej 2 i jest otwarty w: piątki (godz. 15:00-18:00) oraz soboty (godz: 11:30-14:30). Więcej informacji pod numerem telefonu: 513 652 351.

Natomiast w 2023 roku trwająca właśnie kampania odbywa się pod hasłem „Jedyny test, którego prawdopodobnie nie zleciłeś” i jest skierowana do środowiska medycznego, zwłaszcza do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a także do lekarzy ginekologów, pediatrów/neonatologów, lekarzy chorób wewnętrznych i zakaźnych oraz studentów medycyny, a poprzez te grupy zawodowe – do ogółu społeczeństwa. Skierowanie pacjenta na wykonanie testu w kierunku HIV powinno być standardowo inicjowane przez lekarzy w przypadku każdej choroby przebiegającej nietypowo, niepoddającej się leczeniu lub nawracającej, a także w wielu sytuacjach klinicznych wynikających ze specyfiki danej specjalizacji.

Więcej na ten temat pod adresem: jedynytakitest-lekarze.aids.gov.pl