Więcej o bezpłatnych badaniach PSA

Wybierz jedną z poniższych opcji i dowiedz się więcej o bezpłatnych badaniach PSA pod kątem raka prostaty finansowanych z budżetu Powiatu Stalowowolskiego w ramach Programu Promocji Zdrowia i Profilaktyki w Powiecie Stalowowolskim:

Potrzebę przeprowadzenia działań edukacyjnych oraz organizacji bezpłatnych badań profilaktycznych z zakresu nowotworów nerki, pęcherza moczowego i gruczołu krokowego zgłosili mieszkańcy Powiatu Stalowowolskiego podczas tworzenia Programu Promocji Zdrowia i Profilaktyki. Inspiracją były ogólnopolskie działania podjęte przez Ministerstwo Zdrowia oraz Warszawskie Centrum Onkologii  w ramach akcji „Mężczyzna 45+”.

Mieszkańcy zwrócili uwagę, że o ile działania profilaktyczne skierowane do kobiet przynoszą coraz lepsze efekty, to profilaktyka mężczyzn „kuleje”. Zwłaszcza jeśli mówimy o profilaktyce raka prostaty, która kojarzy się z bolesnymi, intymnymi i nieprzyjemnymi badaniami per rectum.

Finalnym efektem dyskusji było wpisane inicjatywy do Programu Promocji Zdrowia i Profilaktyki jako Działanie 1.13 (Działania edukacyjne u mężczyzn  z zakresu nowotworów nerki, pęcherza moczowego i gruczołu krokowego). Celem tego działania była minimalizacja ryzyka wystąpienia nowotworów gruczołu krokowego, poprzez ich wczesne wykrywanie. Zwłaszcza u mężczyzn powyżej 45. roku życia, u których ryzyko problemów z prostatą jest bardzo duże.

Dzięki wpisaniu tego działania do Programu, udało się uzyskać pozyskać środki finansowe z Budżetu Powiatu Stalowowolskiego na realizację w/w badań wśród mieszkańców naszego powiatu. Ciężar organizacji badań oraz poprzedzającej je akcji informacyjnej wzięło na siebie Starostwo Powiatowe w Stalowej Woli.


Program Promocji Zdrowia i Profilaktyki powstał przy aktywnym udziale mieszkańców
zrzeszonych w tzw. zespole partycypacyjnym utworznym w ramach projektu "Decydujmy Razem"

 

 

 

Po pierwsze należy wypełnić krótką ankietę dostępną na naszej stronie internetowej lub na terenie szpitala (pok. 10, Administracja). Celem ankiety jest wyłonienie grupy najbardziej zagrożonych rakiem prostaty mężczyzn. Nie musi być ona podpisana przez lekarza, jak w przypadku bezpłatnych badań kolonoskopowych. Ankietę należy złożyć do 7 listopada 2014 roku w pok. nr 10 Administracji Szpitala w godzinach od 7:00 – 14:35. W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o telefon pod numer: 531 350 100 lub wiadomość e-mail: pzalewski@szpital-stw.com

Badania będą wykonywane w Laboratorium Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli do końca br.

 

 

 

Osoba odpowiedzialna za realizację akcji:

Philipp Zalewski
Główny Specjalista ds. Komunikacji Społecznej

Pok. nr 10 (Administracja Szpitala)
tel. 15 843 31 57
kom. 533 424 303

Badanie prostaty kojarzy nam się mało przyjemnie, tymczasem już od jakiegoś czasu przestały one być bolesne, intymne i nieprzyjemne. Do badania poziomu PSA, będącego markerem prostaty wystarczy jedynie próbka krwi pobrana tak jak do rutynowych badań.

PSA, czyli Antygen Specyficzny dla Prostaty (ang. Prostatic Specyfic Antygen) jest białkiem wytwarzanym wyłącznie przez komórki prostaty. Dzięki temu jest wskaźnikiem chorób gruczołu krokowego oznaczanym we krwi. Prawidłowa wartość PSA we krwi nie powinna przekraczać 4,0 ng/ml. Zwiększony poziom PSA występuje w stanach zapalnych, łągodnym rozroście czy raku gruczołu krokowego.

Badanie PSA jest doskonałym sposobem na wykrycie raka prostaty we wczesnej fazie, jeszcze przed pojawieniem się objawów. Dlatego lekarze alarmują, aby każdy mężczyzna systematycznie - przynajmniej raz w roku - poddawał się oznaczeniom PSA w surowicy. Ostrzeżenie to jest szczególnie ważne dla mężczyzn po 45. roku życia, u których istnieje bardzo duże ryzyko problemów związanych z prostatą.

 

Rak prostaty jest to jeden z najczęstszych nowotworów u mężczyzn w wieku podeszłym. W Polsce choroba ta zajmuje w populacji męskiej 3 miejsce wśród przyczyn zgonów na choroby nowotworowe. Częstość występowania tego nowotworu wzrasta wraz z wiekiem. Chorobę rozpoznaje się zwykle u mężczyzn po 60 roku życia.

Początkowo choroba przebiega bezobjawowo, dlatego u wielu chorych rozpoznaje się ją w stanie dużego zaawansowania. Jej objawy są niecharakterystyczne – na ogół są nimi zaburzenia w oddawaniu moczu. Dlatego tak ważne jest wykrycie go w fazie, w której można leczyć go radykalnie i skutecznie. Służyć temu może regularne badanie gruczołu krokowego u urologa. Co najmniej raz do roku zaleca się je osobom, które przekroczyły 50 rok życia lub wcześniej, w przypadku pojawienia się objawów zaburzeń w oddawaniu moczu, lub wówczas, gdy w najbliższej rodzinie (ojciec, brat) odnotowano zachorowanie na raka prostaty w młodym wieku. Niestety, nie wiadomo jak wielu mężczyzn odwleka wizytę u urologa. Spowodowane jest to zarówno skrępowaniem, jak i brakiem podstawowej wiedzy na temat chorób prostaty oraz możliwości ich leczenia.

Słowo „rak" budzi grozę. Wielu mężczyzn obawia się, że to on może być przyczyną ich dolegliwości. Na ogół jest to lęk nieuzasadniony, ale też prawdą jest, iż rak prostaty nie jest chorobą rzadką. Rak prostaty, jak wiele innych chorób onkologicznych, bywa chorobą śmiertelną. Jest to jed­nak jeden z tych nowotworów, które można leczyć różnymi metodami. Poza tym rośnie po­woli i często, zwłaszcza u ludzi starych, nie ma większego znaczenia dla ich stanu.

Nie wiadomo, dlaczego rak prostaty występu­je tak często. W większości przypadków nie można wskazać czynników dziedzicznych, jednak ryzyko zachorowania na raka stercza jest wyraźnie większe u mężczyzn, których ojciec lub brat chorował lub choruje na ten nowotwór.

Zachorowalność na raka prostaty jest różna u mężczyzn różnych ras i w różnych rejonach świa­ta. Różnice te mogą częściowo zależeć od czynni­ków dietetycznych i środowiskowych. Na przykład w Japonii jest to choroba rzadka, lecz Japończycy mieszkający w Stanach Zjednoczonych mają już wyższe ryzyko zachorowania. Ta różnica zapewne ma związek z dietą. Pewne rodzaje tłuszczów w po­żywieniu przypuszczalnie stymulują rozwój raka prostaty, a inne produkty spożywcze, w tym sojo­we, działają ochronnie.

Źródło: Kirk D., Poradnik medyczny – Choroby prostaty, Warszawa 2001
Więcej na temat raka prostaty - tutaj (link)

 

Zalecenia dla pacjenta przed badaniem PSA

 1. Na badanie laboratoryjne należy zgłaszać się na czczo. (Przestrzeganie tej zasady pozwala ograniczyć konieczność ponownych badań kontrolnych).
 2. Można dopuścić pobranie krwi u pacjenta nie będącego na czczo, ale co najmniej   dwie godziny od spożytego posiłku aby wyeliminować zaburzenia oznaczenia spowodowane obecnością chylomikronów (surowica lipemiczna).
 3. Przed zgłoszeniem się na pobranie krwi celem oznaczenia PSA pacjent powinien:
 1. powstrzymać się od aktywności płciowej dwa dni przed badaniem;
 2. zachować dwudniowy okres bez ciężkiego wysiłku;
 3. powstrzymać się od długotrwałej jazdy na rowerze dwa dni przed badaniem;
 4. zachować co najmniej tygodniowy okres od badania gruczołu stercz przez odbytnicę;
 5. zachować trzymiesięczną przerwę po ostatnim zapaleniu stercza i ostrym zakażeniu dróg moczowych;
 6. zachować co najmniej miesięczną przerwę po biopsji gruczołu krokowego;

Wartości referencyjne.

Stężenie PSA powinno być oznaczane u każdego mężczyzny po 50 roku życia co 12 miesięcy, a w przypadku pacjentów obciążonych wywiadem rodzinnym już od 40 roku życia.
Stężenie PSA zmienia się w zależności od wieku ( stężenie PSA zwiększa się z wiekiem o  0,04 ng/ml w ciągu roku).

Wartości referencyjne:

 • do 4,0 ng/ml  (dla mężczyzn w wieku do 64 lat)
 • 5,4 ng/ml (dla mężczyzn w wieku do 74 lat – 6,6 ng/ml).

Antygen PSA jest swoisty dla narządu ale nie dla nowotworu.

Informację przygotowała:
Mirosława Bratkiewicz-Orłowska, Kierownik Działu Diagnostyki Laboratoryjnej
Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
2021  Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli  Design by Philipp Zalewski  Stworzone dzięki Joomla!