czwartek, 20 luty 2014 07:27

„Mężczyźni vs Rak prostaty” – czas na rundę 2!

Napisane przez 

Drodzy Panowie! Nie udało Wam się skorzystać z pierwszej edycji bezpłatnych badań PSA pod kątem raka prostaty? Nic straconego! Dzięki wsparciu ze strony Powiatu Stalowowolskiego, przygotowaliśmy dla Was dodatkowe badania. Wystarczy przyjść do naszego szpitala, odebrać zaproszenie i zgłosić się do szpitalnego laboratorium w wybranym przez siebie dniu roboczym w terminie: 24 luty – 21 marca 2014 roku.

Organizowana w listopadzie ubiegłego roku, akcja profilaktyczna „Mężczyźni vs Rak Prostaty”, to był prawdziwy nokaut. Jej założeniem było przebadanie 450. mężczyzn pod kątem raka prostaty. Inicjatywa rozpoczęła się 26 listopada i ze względu na ogromne zainteresowanie, zakończyła się tego samego dnia. Pobrano krew od 420 mężczyzn, pozostałym 304. osobom rozdano skierowania na wykonanie bezpłatnych badań w kolejnych dniach. Ostatecznie z akcji skorzystało 680. mężczyzn. Szczegółowo podsumowaliśmy ją tutaj (link).

Duży odzew ze strony mieszkańców powiatu stalowowolskiego spowodował, że wielu panów „odeszło z kwitkiem”. Wsparcie dla tych osób zadeklarował wtedy Starosta Stalowowolski Robert Fila – Bez wątpienia mężczyźni podjęli rękawicę w walce z rakiem prostaty. Dlatego już teraz zapraszam do udziału w kolejnej edycji, która odbędzie się w lutym br. – deklarował.

Efektem niespodziewanego zainteresowania inicjatywą była również ogromna kolejka do szpitalnego laboratorium. - Wyciągnęliśmy wnioski z tej lekcji, dlatego teraz dla chętnych przygotowaliśmy zaproszenia, które można odebrać na terenie szpitala. Na każdy dzień obowiązywania akcji, przygotowaliśmy 15 zaproszeń. Myślę, że takie rozwiązanie zapewni panom szybkie i komfortowe badanie – zapewnia Dyrektor szpitala, Mirosław Leśniewski

Jeszcze raz zaznaczamy, że z akcji mogą skorzystać wyłącznie mężczyźni, którzy nie wzięli udziału w pierwszej edycji. Badania odbędą się w Laboratorium Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w dniach roboczych między 24 lutym a 21 marca 2014 roku w godzinach: 10:00 – 14:00. Akcja skierowana jest do 300. mężczyzn z terenu powiatu stalowowolskiego. Zaproszenia można odebrać w budynku administracji szpitala (pok. 10) w godzinach: 7:00 – 14:30. Więcej informacji na temat badań można uzyskać pod numerem telefonu: 15 843 31 57

Zalecenia przed badaniami

Do badań zachęca Dariusz Bańka - nauczyciel WF-u, posiadacz czarnego pasa karate, triathlonista

 

Rak gruczołu krokowego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych, na który zapadają mężczyźni w Polsce. Wprawdzie wyleczalność chorób nowotworowych systematycznie wzrasta, ale nadal w największym stopniu zależy od tego, jak wcześnie są one wykrywane. Im większe zainteresowanie pacjentów badaniami profilaktycznymi i kontrolnymi, tym mniejsza umieralność z powodu nowotworu. O ile działania profilaktyczne skierowane do kobiet przynoszą coraz lepsze efekty, to badania profilaktyczne wśród mężczyzn nie są zbyt popularne. Badanie prostaty kojarzy nam się mało przyjemnie, tymczasem już od jakiegoś czasu przestały one być bolesne, intymne i nieprzyjemne. Do badania poziomu PSA, będącego markerem prostaty wystarczy jedynie próbka krwi pobrana tak jak do rutynowych badań.

Badanie PSA (Prostatic Specyfic Antygen) polega na oznaczeniu wskaźnika chorób gruczołu krokowego we krwi. Zwiększone stężenie PSA występuje w stanach zapalnych, łagodnym rozroście oraz nowotworze gruczołu krokowego. Tych mężczyzn, u których wynik badania będzie dawał powody do niepokoju, stalowowolski szpital zaprosi na konsultacje z urologami.

Zapraszamy.

Inicjatywa bezpłatnych badań profilaktycznych pod kątem raka prostaty została sfinansowana ze środków Budżetu Powiatu Stalowowolskiego przeznaczonych na realizację Programu Promocji Zdrowia i Profilaktyki (Działanie 1.13 Działania edukacyjne u mężczyzn z zakresu nowotworów nerki, pęcherza moczowego i gruczołu krokowego).

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
2022  Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli  Design by Philipp Zalewski  Stworzone dzięki Joomla!