poniedziałek, 16 czerwiec 2014 13:50

Mamy kontrakt na „naczyniówkę”!

Napisane przez 

Udało się! 13 czerwca br. Podkarpacki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie rozstrzygnął konkurs ofert na udzielanie świadczeń w zakresie chirurgii naczyniowej. Stalowowolski szpital jest jedną z czterech placówek, która otrzymała kontrakt na ten cel. Dzięki temu już od 1 lipca br. wystartuje Pododdział Chirurgii Naczyniowej, który zapewni pacjentom naszego szpitala dostęp do nowoczesnych metod terapii chorób sercowo – naczyniowych.

To już pewne. Pododdział Chirurgii Naczyniowej startuje już od 1 lipca. Jesteśmy na to przygotowani, w tej chwili dopinamy ostatnie szczegóły dotyczące umowy z Podkarpackim Oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia - zapewnia Dyrektor Szpitala, Mirosław Leśniewski.

Pododdział Chirurgii Naczyniowej – podobnie jak od kilku miesięcy Pododdział Urologiczny -  wejdzie w skład Oddziału Chirurgicznego Ogólnego. Celem pododdziału będzie przede wszystkim zapewnienie pacjentom leczenia ostrych schorzeń naczyniowych, takich jak np. ostre niedokrwienie kończyn, pęknięty tętniak aorty brzusznej i urazy naczyń oraz wykonanie zabiegów planowych w zwężeniu tętnic nerkowych, niedokrwieniu trzewi, przewlekłym niedokrwieniu kończyn czy chorobach tętnic odchodzących od łuku aorty.

W Pododdziale stosowane będą klasyczne metody chirurgii naczyniowej (np. udrożnienia naczyń, pomostowanie niedrożnych odcinków), metody wewnątrznaczyniowe (angioplastyki balonowe, implantacje stentów) oraz tzw. zabiegi hybrydowe, czyli takie podczas których u pacjenta wykonuje się jednocześnie operacje metodami tradycyjnej chirurgii jak również zabieg wewnątrznaczyniowy. Zabiegi odbywać się będą w Bloku Operacyjnym szpitala oraz w Pracowni Radiologii Zabiegowej GVM Carint, która znajduje się na ostatnim piętrze Pawilonu Diagnostyczno – Zabiegowego.

O planach uruchomienia chirurgii naczyniowej, Dyrektor Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli, zapewniał już podczas konferencji prasowej w lutym br. gdy wykonano pierwsze cztery, udane zabiegi endowaskularne – Chcemy, by pacjenci naszego szpitala mieli dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia. Te zabiegi [endowaskularne – przyp. red. ] to kolejny wielki krok w tym kierunku. Zresztą od samego początku, kiedy 7 lat temu wystartowała u nas kardiologia inwazyjna, zamysłem było rozszerzenie jej o zabiegi endowaskularne, a docelowo o chirurgię naczyniową. – mówił wtedy Mirosław Leśniewski. Warto przypomnieć, że krokiem poprzedzającym uruchomienie zabiegów endowaskularnych, były pierwsze zabiegi ablacji 3D zaburzeń rytmu serca, które wykonano w grudniu 2013 roku. (pisaliśmy o tym tutaj).

Kontrowersji nie brakowało ...
Nie jest tajemnicą, że publiczna zapowiedź uruchomienia chirurgii naczyniowej w Stalowej Woli wywoływała sporo emocji. Pojawiały się m.in. opinie, że stalowowolska placówka nie jest przygotowana na wdrożenie takich procedur - Wiele osób sceptycznie oceniało nasze plany, mówiąc że za dużo ryzykujemy, że się nie uda. Ale my nie mamy innego wyboru! Rynek usług medycznych w Polsce w tej chwili stawia sprawę jasno: albo się rozwijasz, albo do widzenia – zapewnia Mirosław Leśniewski. I dodaje - Następna okazja na uruchomienie chirurgii naczyniowej, pojawiłaby się zapewne za półtora roku. Przez ten czas usługi w tym zakresie zapewne uruchomiłoby lub rozwinęło kilka ośrodków na Podkarpaciu, przez co nasze szanse spadłyby do zera.

Przeczytaj także - "Ważny krok w kierunku chirurgii naczyniowej"

 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
2021  Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli  Design by Philipp Zalewski  Stworzone dzięki Joomla!