8 czerwca obchodzony był Światowy Dzień Guza Mózgu – wydarzenie mające na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat guzów mózgu, ich leczenia oraz wsparcia osób dotkniętych tym schorzeniem. To też okazja aby przypomnieć, że stalowowolski Szpital Powiatowy jest jednym z nielicznych ośrodków w województwie, w którym stosuje się nowoczesne procedury chirurgiczne w leczeniu nowotworów mózgu.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) guzy mózgu stanowią około 2% wszystkich nowotworów, a więc są poważnym problemem zdrowotnym na świecie. W Polsce – według Krajowego Rejestru Nowotworów, co roku diagnozuje się około 2800 nowych złośliwych przypadków guza mózgu.

Guz może zaburzać jego pracę oraz dawać inne niepożądane objawy. Symptomy guza mózgu mogą znacznie różnić się w zależności od jego wielkości, lokalizacji i tempa wzrostu. Typowe oznaki i objawy mogą obejmować bóle głowy, drgawki, zaburzenia poznawcze, zmiany w zachowaniu lub osobowości, problemy ze wzrokiem lub słuchem oraz deficyty motoryczne. Diagnozowanie guza mózgu zazwyczaj obejmuje połączenie badań neurologicznych, badań obrazowych, takich jak rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa, a także biopsji w celu analizy tkanki.

Natomiast w terapii guzów mózgu stosowane są różne metody leczenia, w tym chirurgiczna, polegająca na resekcji, czyli usunięciu guza. – W Stalowej Woli przeprowadzamy rocznie koło 60 resekcji nowotworów mózgu, korzystając z innowacyjnych metod i bardzo zaawansowanych technologicznie narzędzi. Na przykład dzięki neuronawigacji chirurdzy mają możliwość precyzyjnego nawigowania wewnątrz mózgu pacjenta, co umożliwia dokładne określenie lokalizacji guza i minimalizację uszkodzeń zdrowych tkanek. Kolejną innowacją, która znacząco wpływa na skuteczność operacji guzów mózgu, jest stosowanie gliolanu. Substancja ta emituje fluorescencję w obszarach, gdzie znajdują się komórki nowotworowe, co sprawia, że tkanka guza wybarwia się na intensywny łososiowy kolor, a to ułatwia chirurgowi identyfikację i usunięcie guza z większą precyzją. Dodatkowo, użycie endoskopu operacyjnego minimalizuje uszkodzenia tkanki mózgowej i poprawia zakres resekcji guza mózgu. Dzięki tym zaawansowanym procedurom chirurgicznym oraz zaangażowaniu naszych lekarzy, pacjenci mają szansę na skuteczne leczenie i poprawę jakości życia. – mówi dr Jakub Litak, lekarz kierujący Pododdziałem Neurochirurgii w SPZZOZ Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli.

Mimo iż neurochirurgia w stalowowolskim szpitalu funkcjonuje stosunkowo od niedawna, bo niecałe 2 lata, to rozwija się w bardzo szybkim tempie. – To przede wszystkim zasługa doskonałego zespołu, który wykorzystując z jednej strony swoje doświadczenie, a z drugiej – najnowsze osiągnięcia medycyny i chirurgii, z powodzeniem wprowadził w Stalowej Woli leczenie tak trudnych schorzeń jak guzy mózgu. Dzięki temu nasz Pododdział Neurochirurgii zapewnienia wysokiej jakości opiekę pacjentom z nowotworami mózgu, z czego jestem wyjątkowo dumna. Tym bardziej, że tak wiele osób podchodziło sceptycznie i z niedowierzaniem do uruchomienia go. A dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez niego nasz szpital – mówi Monika Pachacz-Świderska, dyrektor SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.