W SP ZZOZ Powiatowym Specjalistycznym Szpitalu w Stalowej Woli odbyły się zabiegi wszczepiania cewników do przeprowadzania dializy otrzewnowej pod kierownictwem prof. Andrzeja Jaroszyńskiego.

Zabiegi obserwowane były przez specjalistów z innych ośrodków, aby ułatwić im wprowadzenie podobnej procedury (małoinwazyjnej metody cewnikowania w znieczuleniu miejscowym) także w ich klinikach.

„Ten warsztat to wspaniała inicjatywa, zwiększająca atrakcyjność nefrologii. Takie działania pozwolą, aby wszyscy pacjenci mieli dostęp do wszystkich form dializoterapii” – mówi prof. dr hab. n. med. Tomasz Hryszko z II Kliniki Nefrologii z Oddziałem Leczenia Nadciśnienia Tętniczego i Pododdziałem Dializoterapii, z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Dzięki programowi leczenia dializami otrzewnowymi pacjenci ze schyłkową niewydolnością nerek mają wybór dotyczący możliwości leczenia i dopasowania go do swojego stylu życia.

Dializę otrzewnową, która wykorzystuje naturalne właściwości błony otrzewnowej pacjenta, wykonuje się w warunkach domowych, najczęściej podczas snu. Dzięki metodzie tej pacjenci mogą nadal spełniać swoje role życiowe – chodzić do pracy czy szkoły oraz realizować swoje pasje, takie jak podróże!

Życzymy wszystkim pacjentom dużo zdrowia i zachęcamy do zapoznania się ze wszystkimi rodzajami leczenia, aby wybrać dla siebie to najbardziej odpowiednie.