Sprawdzić poziom cukru, zmierzyć ciśnienie tętnicze, czy wreszcie dowiedzieć się, kiedy powinniśmy się zgłosić na SOR, a kiedy do gabinetu Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej – mógł każdy, kto odwiedził w dniu 3 września stoisko przygotowane przez nasz Szpital, na Centralnym Placu Zabaw w Stalowej Woli.

A pojawiło się ono tam nieprzypadkowo, bo w ramach Weekendu dla Zdrowia – cyklicznej imprezy, organizowanej co roku przez Powiat Stalowowolski. Jej stałym punktem jest Miasteczko Profilaktyczne, na którym jedno ze stoisk przygotowuje zawsze SPZZOZ Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli. I nie inaczej było w tym roku. – Staramy się wychodzić do ludzi, zwłaszcza w ramach różnego rodzaju akcji profilaktycznych oraz edukacyjnych. Robimy to tym bardziej chętnie, że mieszkańcy tego oczekują i spotyka się to z dużym zainteresowaniem. Nasze pielęgniarki oraz ratownicy podczas tego typu imprez zawsze udzielają dużej ilości porad, wiem, że w tym roku skupiły się na edukacji kardiologicznej oraz diabetologicznej. Wiele osób zbadało sobie poziom cukru, spora część z nich otrzymała nawet za darmo glukometry – mówi Monika Pachacz-Świderska, dyrektor SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

Oprócz wspomnianej glikemii, czyli stężenia cukru we krwi, podczas tegorocznej edycji Weekendu dla Zdrowia, na szpitalnym stoisku można było zmierzyć sobie również ciśnienie tętnicze. Ci z odwiedzających, u których było ono zbyt wysokie, otrzymywali dzienniczki służące kontrolowaniu go. Jednocześnie ratownicy medyczni uczyli wszystkich zainteresowanych podstaw resuscytacji oraz opowiadali o zasadach udzielania pierwszej pomocy. Najmłodsi z dużym zaciekawieniem oglądali zaparkowany obok stoiska ambulans, a wzrok nieco nieco starszych przyciągało urządzenie LUCAS, czyli używany przez ratowników sprzęt do mechanicznego masażu klatki piersiowej.

Szpitalny personel miał dla mieszkańców odwiedzających stoisko również sporo porad praktycznych, dotyczących np. informacji, jakich powinniśmy udzielić dyspozytorowi podczas wzywania karetki. Omawiano również temat, który zawsze wzbudza wiele wątpliwości, czyli: kiedy, w jakich sytuacjach i z jakimi schorzeniami możemy udać się na Szpitalny Oddział Ratunkowy, a kiedy zamiast na SOR, powinniśmy się kierować do lekarza dyżurującego w ramach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej.

Przy okazji przypominamy: Szpitalny Oddział Ratunkowy udziela pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. Dlatego na SOR powinni trafiać pacjenci, którzy m.in.: mają podejrzenie udaru, odnieśli urazy, takie jak złamania, czy poważne rozcięcia, mają nasiloną duszność, nagły i ostry ból w klatce piersiowej, czy też silne krwawienie z dróg rodnych lub dróg moczowych. Natomiast jeśli nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, ale zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni POZ może znacząco i niekorzystnie wpłynąć na stan naszego zdrowia, powinniśmy udać się do gabinetu Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej.