poniedziałek, 07 kwiecień 2014 07:27

Zmiany w stalowowolskim szpitalu

Napisane przez 

Likwidacja jednego stanowiska zastępcy dyrektora, konieczność dostosowania się do nowych wymogów kontraktowania usług medycznych z NFZ oraz korekty w strukturze organizacyjnej placówki  – to główne zmiany w Regulaminie Organizacyjnym Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli, które zaczęły obowiązywać od 1 kwietnia br.

Wdrażanie programu restrukturyzacji
Likwidacja jednego stanowiska zastępcy dyrektora była jednym z głównych założeń programu restrukturyzacji szpitala, wypracowanego w 2011 roku w porozumieniu
z działającymi na terenie lecznicy, związkami zawodowymi. Zlikwidowane zostało stanowisko Zastępcy Dyrektora ds. Ekonomiczno - Finansowych, które od 20 listopada 2002 roku pełnił Roman Ryznar (z wyłączeniem okresu od 1 marca do 16 czerwca 2013 roku, gdy był p.o. dyrektora szpitala).

Roman Ryznar nie przestanie być jednak pracownikiem szpitala - Bardzo cenię sobie kompetencje i doświadczenie Pana Ryznara, dlatego byłbym nierozsądny, gdybym pozbywał się takiego fachowca - powiedział Mirosław Leśniewski, Dyrektor Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

Dyrektor powołał Romana Ryznara na jednoosobowe stanowisko Pełnomocnika ds. Informatyzacji i Kontrolingu Finansowego. W szpitalu trwają obecnie bardzo zaawansowane prace nad kompleksową informatyzacją placówki w ramach Podkarpackiego Systemu Informacji Medycznej. Projekt, który ma wprowadzić nową jakość w administrowaniu placówkami służby zdrowia, wymaga sprawnego i odpowiedzialnego zarządzania zarówno na etapie wdrażania jak również dalszego funkcjonowania  – uzasadnia swoją decyzję dyrektor szpitala.

Dzięki projektowi wreszcie będziemy mogli otrzymać szybką i precyzyjną informację zarządczą o wszystkich kosztach funkcjonowania szpitala. Po wdrożeniu systemu, który zaplanowany jest na III kwartał br., głównym zadaniem byłego dyrektora finansowego, będzie opracowanie kosztów poszczególnych procedur, planu finansowego oraz analiza i nadzór nad odstępstwami od zaplanowanych kosztów – skąd się biorą i z czego wynikają – dodaje dyrektor.


Nowe wymogi kontraktowania usług medycznych z NFZ
Sporo zmian w regulaminie wynika z nowych wymogów kontraktowania usług medycznych z Narodowym Funduszem Zdrowia. Warunki te narzuca rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie systemu resortowych kodów identyfikacyjnych oraz szczegółowego sposobu ich nadawania. Na czym polegają te zmiany?

Nowe rozporządzenie zmusiło nas m.in. do korekty struktury organizacyjnej Pogotowia Ratunkowego i Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, aby była zgodna z treścią rozporządzenia. Te zmiany to np. organizacja ambulatorium czy inne podporządkowanie zespołów wyjazdowych – tłumaczy Mirosław Leśniewski.

Musieliśmy także dostosować nazwy oddziałów do tzw. kodów resortowych w rejestrze wojewody. Stąd np. zmiana nazwy Oddziału Kardiologii Inwazyjnej i Angiologi na Oddział Kardiologiczny II oraz Oddział Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego czy Oddziału Nefrologii na Oddział Nefrologii i Dializoterapii. Te zmiany wyglądają może na pozorne i kosmetyczne, ale musieliśmy je wprowadzić przed przystąpieniem do kontraktacji świadczeń na przyszły rok. W przeciwnym wypadku, nie uzyskalibyśmy kontraktu z NFZ na kilka kluczowych zakresów – dodaje dyrektor szpitala.


Zmiany w strukturze organizacyjnej
Ta część zmian jest niewielka i wynika z potrzeby dostosowania struktury organizacyjnej do sprawniejszego funkcjonowania szpitala. Zmiany przewidują np. podporządkowanie kancelarii bezpośrednio pod dyrektora szpitala, a spraw żywienia do Naczelnej Pielęgniarki. Część obowiązków zlikwidowanego stanowiska zastępcy dyrektora ds. finansów przejmie Dyrektor Szpitala a część powołany zamiast Komórki Kontroli Wewnętrznej, Zespół ds. Konrolingu Finansowego i Kontroli Wewnętrznej.

Zmiana regulaminu nie zakłada tworzenia nowych stanowisk kierowniczych, ani redukcji zatrudnienia wśród personelu medycznego. Proces restrukturyzacji odbywa się więc zgodnie z założeniami zawartymi w porozumieniu ze związkami zawodowymi w 2011 roku  – podsumowuje zmiany Mirosław Leśniewski.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
2021  Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli  Design by Philipp Zalewski  Stworzone dzięki Joomla!