Miażdżyca zarostowa tętnic kończyn dolnych należy do poważnych chorób cywilizacyjnych. Podobnie jak w chorobie wieńcowej, blaszka miażdżycowa tworząca się w tętnicach nóg, prowadzi do zwężenia naczynia, a w konsekwencji nawet do martwicy. Nieleczona miażdżyca tętnic kończyn dolnych prowadzi często do amputacji kończyny.
Metoda zastosowana do leczenia kończyn jest podobna do leczenia choroby wieńcowej serca i polega na poszerzeniu naczynia balonem angioplastycznym pod kontrolą promieni rentgenowskich oraz wprowadzeniu stentu (rusztowania), który zabezpiecza przed ponownym zwężaniem. Zabiegi te wykonywane są w nowoczesnej Pracowni Radiologii Zabiegowej, wyposażonej i prowadzonej przez GVM Carint Sp. z o.o. z Krakowa.
Zabiegi wewnątrznaczyniowe należą do złożonych procedur medycznych i wymagają ścisłej współpracy radiologów zabiegowych, chirurgów naczyniowych i kardiologów. Dzięki takiej współpracy, dr hab.med. Radosław Pietura (radiolog), dr hab.med. Stanisław Bartuś (kardiolog) i dr hab.med. Andrzej Paluszkiewicz (chirurg naczyniowy) wykonali pierwsze w Stalowej Woli zabiegi na naczyniach obwodowych. Przeprowadzono je u pacjentów prowadzonych przez kardiologa dr. Grzegorza Hysa.
Chcemy, by pacjenci naszego szpitala mieli dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia. Udało nam się wykonać kolejny, ważny krok w tym kierunku – powiedział Mirosław Leśniewski, Dyrektor Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.
O wyzwaniach, przed którymi stoi stalowowolska lecznica, mówił dr Marek Ujda, lekarz kierujący Oddziałem Kardiologii Inwazyjnej i Angiologii w Stalowej Woli – Myślę, że istotnym wyzwaniem dla naszego szpitala będzie wprowadzenie kolejnych, nowoczesnych metod terapii chorych z chorobami sercowo – naczyniowymi, ale także neurologicznymi oraz nowotworowymi.
http://www.szpital-stw.com/wazny-krok-w-kierunku-chirurgii-naczyniowej#sigFreeId5958dd62b6