czwartek, 16 styczeń 2014 13:09

Trwa restrukturyzacja szpitala

Napisane przez 

O aktualnej sytuacji finansowej stalowowolskiej lecznicy, planowanych inwestycjach oraz trwającej restrukturyzacji mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej Dyrektor Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli, Mirosław Leśniewski.

Przypomnijmy, że program restrukturyzacji został wypracowany w 2011 roku w porozumieniu z działającymi na terenie szpitala związkami zawodowymi. Celem programu było zbilansowanie działalności bieżącej i wygenerowanie środków na systematyczne odtworzenie sprzętu medycznego. Jak zaznaczono w porozumieniu, „przedstawione propozycje zmian wymagają determinacji ze strony dyrekcji szpitala, jak i Zarządu Powiatu i chodź są najłagodniejsze z możliwych, mogą pociągnąć za sobą niepokoje społeczne, ponieważ dotykają istotnych spraw pracowniczych”. Kosztem likwidacji 13. pensji w przyszłości, Szpital zobowiązał się do wypłacenia „trzynastek” za 2011 i 2012 rok oraz podniesienia w latach 2016 – 2018 corocznie pensji o 3%. Program zakładał również brak znaczących redukcji etatów oraz utrzymanie i rozwój Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Jak dziś wygląda sytuacja?
Dyrektor Leśniewski swoje spotkanie z dziennikarzami zaczął od trzynastych pensji. Jak poinformował, „trzynastki” należne za 2011 rok zostały wypłacone w całości w kwocie 3 124 230 zł w grudniu ubiegłego roku. Do zapłaty pozostała jeszcze jedna - za 2012 rok - w kwocie 2 422 083 zł. Jej wypłata planowana jest na grudzień br. Warto jednak wspomnieć, że w 2013 roku szpital w ratach wypłacił także niemal w całości dodatkowe wynagrodzenia z tytułu wzrostu kontraktu w latach 2010 – 2011, wynoszące 2 377 592 zł. „Z tego tytułu pozostała nam już do spłaty jedna rata. Zaległe trzynastki oraz dodatkowe wynagrodzenia w ubiegłym roku kosztowały szpital ponad 5 mln złotych” – poinformował Mirosław Leśniewski.

Etaty
Kolejny temat to ilość zatrudnionych pracowników w szpitalu. W grudniu 2012 roku zatrudnionych było 860 osób, zaś rok później, w grudniu 2013 roku – 874. – Jak widać nie ma redukcji etatów, nawet ich przybywa. Oczywiście w tak dużym zakładzie pracy naturalna jest rotacja pracowników, ale anonimowe doniesienia o masowych redukcjach to nieprawda - podkreślił Leśniewski.

Inwestycje
Kluczowym elementem programu restrukturyzacji było również utrzymanie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Utrzymanie SOR-u w myśl nowych przepisów wymaga olbrzymich nakładów inwestycyjnych. Niezbędne jest wybudowanie lądowiska dla śmigłowców ratunkowych na dachu Pawilonu Diagnostyczno – Zabiegowego oraz przebudowę pomieszczeń i nowy sprzęt.” Szansę na realizację tej oraz innych, niezbędnych inwestycji, dyrektor szpitala upatruje w nowej perspektywie unijnej. Zrobiliśmy pierwszy, ważny krok. Na wstępnej liście priorytetowej województwa podkarpackiego, znalazły się trzy nasze projekty – zakładające przebudowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (25 mln zł), rozbudowę Oddziału Psychiatrycznego (10 mln zł) oraz modernizację bloków operacyjnych (24,5 mln zł) – mówi Leśniewski.

Dyrektor podziękował również Zarządowi oraz radnym powiatowym za wsparcie działań inwestycyjnych: W tegorocznym budżecie Powiatu Stalowowolskiego na inwestycje w szpitalu znalazło się w sumie ponad 4,4 mln złotych: 2,5 mln zł na utworzenie Pracowni Diagnostyki Obrazowej, 1,48 mln zł na projekt zwiększający wykrywalność chorób nowotworowych oraz blisko 450 tys. na informatyzację szpitala w ramach Podkarpackiego Systemu Informacji Medycznej PSIM. Dziękuję za to wsparcie. – podsumował Mirosław Leśniewski.

~pz

~pz

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
2021  Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli  Design by Philipp Zalewski  Stworzone dzięki Joomla!