poniedziałek, 10 luty 2014 07:00

Sprzęt od WOŚP trafił do stalowowolskiego szpitala

Napisane przez 

W styczniu br. Oddział Neonatologiczny Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli wzbogacił się o nowoczesny zestaw przeznaczony do ratowania życia noworodków urodzonych z zaburzeniami oddychania. Sprzęt, którego szacunkowa wartość wynosi ok. 85 tys. złotych, w formie darowizny przekazała szpitalowi Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

„Zestaw do wspomagania oddechu w trybie SiPAP – model Infant Flow” – bo tak dokładnie nazywa się sprzęt medyczny ofiarowany przez WOŚP - przeznaczony jest do nieinwazyjnego wspomagania oddechu u noworodków. To pierwsze tego typu urządzenie funkcjonujące w oddziale neonatologicznym stalowowolskiej lecznicy. O jego zaletach przekonywała kierująca oddziałem neonatologicznym, lek. med. Alicja Zaborowska – Infant Flow podaje do płuc noworodka mieszaninę gazów, nie zwiększając ich objętości. Jednocześnie urządzenie zapewnia stabilne ciśnienie w drogach oddechowych podczas całego cyklu oddechowego. To bardzo bezpieczne rozwiązanie, ponieważ rozpoznając fazy wdechu i wydechu, nie zaburza w żaden sposób fizjologicznej drogi oddychania. Gwarantuje to specyficzna zastawka, która nie powoduje powikłań takich jak np. rozdęcie płuc.

Z urządzenia najczęściej korzystać będą noworodki, które są kwalifikowane do leczenia w Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej. Ale aparat może pomóc również dzieciom z niewielkimi zaburzeniami układu oddechowego.

Podsumowując, otrzymaliśmy sprzęt wysokiej klasy, który po prostu pomaga dzieciom oddychać regularnie. I za to bardzo dziękujemy Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy – dodała na zakończenie dr Zaborowska.

Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków – Infant Flow Fundacja WOŚP realizuje od 2003 roku. Pomysłodawcą programu była profesor Elżbieta Gajewska. Jego ideą było wprowadzenie do powszechnego użytku najnowocześniejszej i najbezpieczniejszej metody leczenia niewydolności oddechowej u noworodków przy pomocy możliwie najlepszego sprzętu. Dzięki Programowi metodę nieinwazyjnego wsparcia oddechowego spopularyzowano w Polsce znacznie wcześniej niż większości rozwiniętych krajów.

W sumie przez 21 lat swojej działalności, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazała stalowowolskiemu szpitalowi sprzęt medyczny o wartości ponad 445 tys. złotych (źródło wosp.org).

 ~pz

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
2021  Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli  Design by Philipp Zalewski  Stworzone dzięki Joomla!