czwartek, 12 czerwiec 2014 08:39

Psychiatra potrzebny od zaraz (wywiad)

Napisane przez 

Mamy wielki problem. Według oficjalnych danych, blisko 8 milionów dorosłych Polaków ma mniejsze lub większe zaburzenia psychiczne. Wstyd, słynne „poradzę sobie sam”, „co inni powiedzą” oraz mnóstwo innych wymówek powodują, że choroby psychiczne zbierają aż tak ogromne żniwo. Jeśli więc czujesz, że coś jest nie tak i dalej wstydzisz się poszukać pomocy u specjalisty, to może chociaż przeczytaj poniższą, krótką rozmowę. Na dobry początek.

Z kierującą oddziałem Psychiatrii Dziennej w stalowowolskim Szpitalu   - lek. med. Justyną Stawowy, rozmawia Philipp Zalewski

Podobno 8 milionów dorosłych Polaków ma mniejsze lub większe zaburzenia psychiczne. Odbiło nam?
Po pierwsze: to jest trend widoczny na całym świecie, nie tylko  w Polsce. Mówiąc krótko: syndrom naszych czasów lub jak ktoś woli: choroba cywilizacyjna. Żyjemy w dużym stresie, coraz mniej śpimy, mamy coraz większe wymagania w domu, w pracy. Narzuciliśmy sobie za duże tempo i zwyczajnie nie nadążamy.

Ale skąd taka skala, skoro boimy się do tego przyznać?
Przestaliśmy uciekać od tego tematu - coraz częściej pojawia się on w prasie, serialach, popularnych programach telewizyjnych. Otwarcie o swoich problemach natury psychicznej mówią znani aktorzy, celebryci. Myślimy, że skoro te problemy nie omijają ludzi sukcesu, to nie mamy się czego wstydzić. Obserwuję także coraz większą świadomość problemu u lekarzy rodzinnych, którzy częściej niż kiedyś wysyłają do nas pacjentów. Oni ich lepiej znają, dzięki czemu nawet po rozmowie potrafią zdiagnozować pierwsze problemy natury psychicznej.  O ile więc depresja, stany lękowe, bezsenność stają się powszechne i nie budzą już takiego lęku, to jednak np. schizofrenia wciąż jest  tematem tabu. Ludzie boją się schizofreników.

Rozprawmy się może na początku z jednym mitem – czy depresję można wyleczyć samemu?
Po pierwsze złe samopoczucie to nie jest od razu depresja. Każdy z nas miewa chandry, gorsze dni. Pierwszym niepokojącym objawem jest sytuacja, w której wyraźnie gorsze samopoczucie trwa nieprzerwalnie ponad dwa tygodnie. Kolejnym – jeśli gorsze samopoczucie rzutuje na nasze codzienne życie, np. nie możemy skupić się w pracy, nie jesteśmy w stanie podnieść się z łóżka, zadbać o siebie etc. To bardzo poważny sygnał, że z tym sami już sobie nie poradzimy i potrzebujemy pomocy specjalisty.

Czym różni się Oddział Psychiatrii Dziennej od typowego, zamkniętego Oddziału Psychiatrycznego?
Oddział dzienny jest przede wszystkim dla pacjentów którzy nie wymagają intensywnej farmakoterapii i całodobowej hospitalizacji w ośrodku zamkniętym. Część pacjentów trafia do nas po przeleczeniu na psychiatrii ogólnej na terapię, która jest formą powrotu do normalnego życia w społeczeństwie. Po kilkunastotygodniowej izolacji w ośrodku zamkniętym, taki powrót jest bardzo trudny, robimy wszystko by to ułatwić. Drugą grupą, są osoby, które trafiają po raz pierwszy. Jest ich coraz więcej.

Jakim typem schorzeń zajmujecie się na Oddziale?
Najczęściej mamy do czynienia z  zaburzeniami nerwicowymi, zaburzeniami osobowości czy depresyjno – lękowymi. Czyli takimi, które utrudniają, ale jeszcze umożliwają codzienne, normalne życie. Tacy pacjenci mają częściej psychoterapię (3 razy w tygodniu). Druga grupa to osoby po mocnych przeżyciach psychotycznych np. schizofrenii czy innych psychozach, którzy nie wymagają głębokiej psychoterapii.

Jak wygląda leczenie w takich przypadkach?
Pacjenci mają zajęcia z psychologami i psychoterapeutami pod okiem lekarza psychiatry. Warsztaty prowadzone są w różnych formach np.: terapii zajęciowej, czy psychoedukacji o chorobach, ich objawach oraz leczeniu. Uważam jednak, że największą zaletą naszego oddziału jest dostępność do psychoterapii.

Psychoterapii, czyli ..
… procesu, który ma na celu przyniesienie ulgi w psychicznym (a niekiedy także fizycznym) cierpieniu. Ten ból wynika z określonego sposobu myślenia czy zachowania. Aby go zmienić, należy wejrzeć wgłąb siebie, spojrzeć obiektywnie na swoje słabe strony, które wywołują agresję, złość, niepokój, czy niechęć do innych. Człowiek przed taką zmianą przeważnie mocno się broni. Psychoterapia pozwala przełamać tę barierę, uzyskać „wgląd w siebie” - dzięki czemu człowiek jest bardziej świadomy swoich zachowań i odzyskuje nad nimi kontrolę.

Gdzie skierować pierwszy krok?
Do lekarzy rodzinnych. Posiadają odpowiednią wiedzę, by zdiagnozować czy potrzebna jest pomoc psychiatry czy jeszcze nie. Jeśli mają wątpliwości, mogą wysłać taką osobę na wstępną kwalifikację , by pacjent przed diagnozą mógł ocenić i sam zdecydować, czy chce podjąć leczenie.

Zdarza się, że pacjent, który trafi do Was, wymaga jednak zamkniętego leczenia?
Tak. Zdarzają się również pacjenci, u których mimo leczenia farmakologicznego, pogarsza się stan psychiczny. Jeżeli pacjenci wypowiadają myśli samobójcze lub stanowią zagrożenie dla społeczeństwa wymagają leczenia zamkniętego.

Da się jednoznacznie ocenić skuteczność leczenia?
To zależy od bardzo wielu okoliczności. Czy był to pierwszy epizod, czy trwał wiele lat, na jakim etapie podjęto leczenie. Są też osoby o różnej osobowości. Trzeba pamiętać, że po drodze dzieją się też rzeczy, które mogą nas dodatkowo przygnębiać – problemy rodzinne, zawodowe, finansowe etc. Leczenie farmakologiczne działa tylko wtedy, gdy zażywamy leki. A to co ludzie przyswoją sobie na psychoterapii, zależy od nich samych. Nawrót zawsze może się zdarzyć pod wpływem wielu okoliczności. Z drugiej strony są osoby, które stają się silniejsze po terapii, lepiej sobie radzą, są odporniejsze.

Dziękuję za rozmowę. Rozmawiał - Philipp Zalewski

Wywiad ukazał się w drugim numerze "PROZDROWOTNIKA" - Bezpłatnego Biuletynu Informacyjnego Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli

Prozdrowotnik 2/2014

W numerze m.in:  Gorzki smak cukrzycy (Str. 8-9), Czas na nowoczesną diagnostykę obrazową (str.3), Psychiatra potrzebny od zaraz (Str. 4), Porady Specjalistów: bezsenność, koksartroza (strony 6-7), TVP o stalowowolskiej kardiologii (str. 10), nowy sprzęt do rehabilitacji (str. 11), Ostrożnie nad wodą! (Str. 12), zapowiedź Weekendu dla zdrowia (Str. 14)
 Więcej

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
2021  Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli  Design by Philipp Zalewski  Stworzone dzięki Joomla!