środa, 16 lipiec 2014 14:53

Pierwsze zabiegi chirurgii naczyniowej

Napisane przez 

Nowy pododdział chirurgii naczyniowej już swoje pierwsze zabiegi ma za sobą. To kolejny ważny krok w celu zapewnienia pacjentom dostępu do nowoczesnych metod terapii chorób sercowo – naczyniowych – podkreślali zgodnie uczestnicy konferencji prasowej, która odbyła się 16 lipca br. na terenie szpitala.

Trzymamy się planu, który obraliśmy - z jednej strony wymagający wielu wyrzeczeń proces restrukturyzacji, czyli działania uzdrawiające kondycję finansową szpitala,a z drugiej poszerzanie oferty lecznicy o nowe, wysokospecjalistyczne procedury, pomagające ratować zdrowie i życie pacjentów – podkreślał Starosta Stalowowolski Robert Fila, po czym na potwierdzenie swoich słów przypomniał o inwestycjach szpitalnych realizowanych w budżetu powiatu stalowowolskiego – Tylko w tym roku na gruntowną modernizację Pracowni Diagnostycznych przeznaczyliśmy ponad 2,5 mln zł. A wartość wszystkich inwestycji od początku kadencji obecnego zarządu powiatu wynosi już blisko 7 mln zł.

Zadowolenia z uruchomienia Pododdziału Chirurgii Naczyniowej nie krył również Dyrektor Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli Mirosław Leśniewski - Wiele osób sceptycznie oceniało nasze plany, mówiąc że za dużo ryzykujemy, że się nie uda. Udało się!  W tej chwili dysponując „udarówką”, kardiologią interwencyjną oraz chirurgią naczyniową, wchodzimy do wyższej ligi w zakresie leczenia chorób sercowo – naczyniowych. Krok po kroku wdrażamy strategię rozwojową, polegającą na poszerzaniu wysokospecjalistycznych usług medycznych. Wykorzystaliśmy szansę jaką dał NFZ, kolejna na pewno szybko by się nie pojawiła.

Stalowowolski szpital jest jedną z czterech placówek, która otrzymała kontrakt w ramach konkursu na udzielanie świadczeń w zakresie chirurgii naczyniowej, który w czerwcu br. rozstrzygnął Podkarpacki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Podobnie jak w pozostałych przypadkach, kontrakt został podpisany do końca 2014 roku. Wartość kontraktu to 750 tys. zł.

O tym jaki rodzaj zabiegów będzie wykonywany mówił chirurg naczyniowy, Wojciech Siekierko – Pododdział uzyskał I stopień referencyjności, pozwalający na wykonywanie większości zabiegów z zakresu chirurgii tętnic szyjnych, kończyn dolnych i górnych czy tętnic w obrębie jamy brzusznej. W Pododdziale stosowane będą klasyczne metody chirurgii naczyniowej (np. udrożnienia naczyń, pomostowanie niedrożnych odcinków), jak i metody wewnątrznaczyniowe (angioplastyki balonowe, implantacje stentów).

Natomiast o pierwszych zabiegach wykonanych na pododdziale opowiedział chirurg naczyniowy, Krzysztof Korniak – Wykonaliśmy już kilkanaście zabiegów, z czego dwa dosyć skomplikowane, dokonywane na aorcie. Pierwszy z nich u pacjenta z potężnym tętniakiem, a drugi u osoby u której wystąpiły powikłania po innym zabiegu.

Ci dwaj pacjenci wcześniej byliby odwiezieni do Rzeszowa, a teraz mogą być leczeni na miejscu. W sytuacji, gdy ten zabieg jest konieczny, czas ma ogromne znaczenie  – dodał Dyrektor szpitala Mirosław Leśniewski.

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
2021  Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli  Design by Philipp Zalewski  Stworzone dzięki Joomla!