środa, 02 kwiecień 2014 14:07

Pielęgniarki, a oszczędności szpitala

Napisane przez 

Od 1 kwietnia br. obowiązuje nowe rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie ustalania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych. Krytycy nowych regulacji prawnych mówią wprost: pozwolą one każdemu dyrektorowi szpitala na zwalnianie personelu pod pozorem oszczędności. Jak w związku z tymi zmianami, wygląda sytuacja pielęgniarek i położnych pracujących w stalowowolskiej lecznicy?

Kilka słów o nowym rozporządzeniu
O rozporządzeniu oraz obawach z nim związanych, mówiły już głośno ogólnopolskie i lokalne media. Umożliwia ono dyrektorom publicznych szpitali wyliczanie norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych według nowego wzoru, uwzględniającego m.in. zakres i rodzaj udzielanych świadczeń, liczbę pacjentów według różnych kategorii opieki oraz ustalany indywidualnie przez każdą placówkę, średni dobowy czas świadczeń pielęgniarskich bezpośrednich i pośrednich.

Po przeanalizowaniu nowego sposobu ustalania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych okazało się, że zdecydowana większość szpitali mogłaby ograniczyć ilość personelu sprawującego opiekę medyczną nad chorymi. Dało to podstawy do obaw, że szukający oszczędności dyrektor szpitala, może zgodnie z prawem tak określić minimalną normę zatrudnienia, aby ograniczyć liczbę pielęgniarek, nie uwzględniając faktycznego czasu poświęconego pacjentowi.

Rozporządzenie z punktu widzenia stalowowolskiego szpitala
Na koniec marca br. zatrudniamy w szpitalu 336 pielęgniarek oraz 29 położnych. Gdybym ustalił minimalne normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych tylko na podstawie nowego rozporządzenia, zmniejszyłoby się ono o 13 osób – tłumaczy Mirosław Leśniewski, Dyrektor Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

Nie ma jednak mowy o redukcji zatrudnienia pielęgniarek i położnych w naszym szpitalu. Szukamy oszczędności, w szpitalu cały czas trwa trudny proces restrukturyzacji, wypracowany w 2011 roku w porozumieniu z działającymi na terenie szpitala związkami zawodowymi. Jednak nie wyobrażam sobie, żeby odbywało się to kosztem opieki nad chorymi. Między innymi dlatego zaproponowałem, aby jeszcze zwiększyć minimalne normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych w naszej placówce. – dodał dyrektor.


27 marca br. dyrekcja szpitala zaproponowała minimalne normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych na poziomie: 341 pielęgniarek, 29 położnych. Propozycja czeka teraz na opinię pracowników oraz związków zawodowych działających na terenie szpitala.

pz

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
2021  Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli  Design by Philipp Zalewski  Stworzone dzięki Joomla!