wtorek, 02 grudzień 2014 10:07

Panowie znów przełamali profilaktyczne bariery

Napisane przez 

Trzystu w listopadzie br, a łącznie już blisko tysiąc czterystu mężczyzn skorzystało z bezpłatnych badań PSA pod kątem raka prostaty. Akcja „Mężczyźni vs Rak Prostaty”, na którą wpadły … Panie podczas prac nad Programem Promocji Zdrowia i Profilaktyki, wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem. Mamy też dobrą wiadomość dla Panów, którzy ją przegapili – wciąż można skorzystać z możliwości bezpłatnego badania PSA. Trzeba jednak się pospieszyć, bo akcja trwa tylko do końca grudnia br.

Badania w ramach akcji wykonywane są od 17 listopada br. Do 12 grudnia skorzysta z nich blisko 300 Panów, którzy już się zapisali i otrzymali termin badania. Pozostało jeszcze ok. 100 miejsc, ale warunek jest jeden – trzeba się zarejestrować zbadać do końca roku.

Aby zakwalifikować się do badania, należy wypełnić krótką ankietę dostępną tutaj lub na terenie szpitala (pok. 10, Administracja). Jej celem jest wyłonienie grupy najbardziej zagrożonych rakiem prostaty mężczyzn. Nie musi być ona podpisana przez lekarza, jak w przypadku bezpłatnych badań kolonoskopowych. Ankietę należy złożyć do 23 grudnia 2014 roku w pok. nr 10 Administracji Szpitala w godzinach od 7:00 – 14:35. W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o telefon pod numer stacjonarny: 15 843 31 57 lub wiadomość e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. '; document.write(''); document.write(addy_text98672); document.write('<\/a>'); //-->\n Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Na początku był chaos …
W listopadzie ubiegłego roku – gdy po raz pierwszy zachęcaliśmy mężczyzn do badań – efekt przerósł nasze oczekiwania. Biorąc pod uwagę ogólnie przyjętą opinię, że mężczyźni raczej profilaktyką się nie przejmują, spodziewaliśmy się 100 może 200 osób. Przyszło … ponad 700. Jednego dnia! Szpitalny, długi korytarz zapełnił się tak, jak jeszcze nigdy w długiej historii szpitala. Niestety wielu Panów musiało odejść z kwitkiem, wiele osób czekało bardzo długo, mimo że personel robił co mógł, bo tego dnia „ukłuł” ponad 400 Panów. Kolejnych 280 mężczyzn otrzymało zaproszenie na badania w najbliższych dniach.

Oczywistym stała się potrzeba organizacji kolejnej tury badań. 4 miesiące później – w lutym 2014 roku, udało się w ramach Programu Promocji Zdrowia i Profilaktyki uruchomić kolejną pulę – tym razem 300 badań. Aby uniknąć kolejek, postanowiliśmy rozłożyć akcję na miesiąc, rozdając 10 zaproszeń na każdy dzień miesiąca. Zaczęliśmy w poniedziałek, skończyliśmy dzień później. Limit się wyczerpał...

A wszystko dzięki mieszkańcom, którzy dobrowolnie i społecznie stworzyli fundamenty Programu Promocji Zdrowia i Profilaktyki w Powiecie Stalowowolskim. Na pomysł badań wpadły Panie, które podczas jednego ze spotkań, gdy omawiane były programy profilaktyczne, rzuciły hasło „a może by tak wymyślić coś dla Panów?”. W ten sposób Program Promocji Zdrowia i Profilaktyki wzbogacił się o punkt p.n. „Organizacja bezpłatnych badań dla mężczyzn pod kątem raka prostaty”. A dzięki temu, że w budżecie Powiatu Stalowowolskiego znalazły się środki na realizację programu, pozostała już tylko formalność, czyli sama organizacja przedsięwzięcia.

Warto słuchać tego co mają do powiedzenia mieszkańcy.

Pobierz ankietę:
- Ankieta badanie PSA
- Więcej informacji o badaniach PSA, nowotworze prostaty - tutaj

A tak w obiektywie prezentowała się pierwsza edycja akcji:

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
2021  Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli  Design by Philipp Zalewski  Stworzone dzięki Joomla!