Błąd
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 259
Wydrukuj tę stronę
wtorek, 07 styczeń 2014 09:52

Mężczyźni vs Rak Prostaty – podsumowanie

Napisane przez 

680 mężczyzn z Powiatu Stalowowolskiego skorzystało z możliwości bezpłatnych badań PSA w ramach powiatowej akcji profilaktycznej „Mężczyźni vs Rak Prostaty”. Jak wyszły badania? Zapraszamy do krótkiego podsumowania akcji.

Przypomnijmy, że założeniem akcji "Mężczyźni vs Rak Prostaty" było przebadanie 450. mężczyzn pod kątem raka prostaty. Akcja rozpoczęła się 26 listopada 2013 roku i ze względu na ogromne zainteresowanie zakończyła się tego samego dnia. Pobrano krew od 420 mężczyzn, pozostałym 304 osobom rozdano skierowania na wykonanie bezpłatnych badań w kolejnych dniach. Skorzystało z nich 260 osób. Ostatecznie przebadano więc 680 osób, wobec planowanych 450. Koszty związane ze zwiększeniem limitu wziął na siebie Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli.

Zdecydowaną większość przebadanych w ramach akcji „Mężczyźni vs Rak Prostaty” stanowili mężczyźni zamieszkali na terenie Stalowej Woli – 80,74% (549). Pacjenci z pozostałych Gmin z terenu Powiatu Stalowowolskiego stanowili blisko 20% ogółu (131)

Najwyższy odsetek badanych, stanowili mężczyźni w wieku 60-69 lat (225) oraz 50-59 lat (186). Stanowili oni w sumie 73,11% ogółu. Spośród wszystkich uczestników, jedna osoba miała mniej niż 30 lat.

Istnieje kilka sposobów interpretacji wyniku poziomu PSA. Najczęściej przyjmuje się, że prawidłowy poziom PSA nie powinien przekraczać  4 ng/ml. Wynik powyżej tego wskaźnika ( w przedziale 4 – 10 ng/ml) może wskazywać na raka prostaty (co 4. przypadek), łagodny (nienowotworowy) przerost gruczołu krokowego lub jego zapalenie. Wskaźnik powyżej 10 ng/ml świadczy o bardzo dużym ryzyku raka prostaty (2 na 3 przypadki).

Takie założenie przyjęli również pracownicy Laboratorium Diagnostycznego Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli i do 40 osób (5,9%), których wskaźnik PSA był wyższy od 4 ng/ml , wysyłano informację o potrzebie przeprowadzenia kolejnych, bardziej skomplikowanych badań pod kątem raka prostaty. Pozostałe osoby mogły odebrać wyniki osobiście.

Koszty organizacji akcji „Mężczyźni vs Rak Prostaty”
Akcja „Mężczyźni vs Rak Prostaty” została zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Stalowej Woli w związku z realizacją Programu Promocji Zdrowia i Profilaktyki (Działanie 1.13. Działania edukacyjne u mężczyzn powyżej 45. Roku życia z zakresu nowotworów). Zakup oznaczeń PSA niezbędnych do przeprowadzenia akcji pochłonął 15 300 zł. 10000 zł z tej kwoty pochodziło z budżetu powiatu stalowowolskiego przeznaczonego na realizację Programu Promocji Zdrowia i Profilaktyki. Pozostała część została sfinansowana z budżetu Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli. Za wykonanie badań dziękujemy Dyrekcji Szpitala oraz pracownikom Działu Diagnostyki Laboratoryjnej stalowowolskiej lecznicy. Podziękowania kierujemy również na ręce Dariusza Bańki oraz dr Piotra Satławskiego, którzy wsparli nas w promocji inicjatywy wśród mieszkańców.

Kolejna edycja akcji
Ze względu na bardzo duże zainteresowanie akcją, już teraz zapraszam do udziału w kolejnej edycji, która odbędzie się w lutym br. – deklaruje Starosta Stalowowolski, Robert Fila. Podobnie jak za pierwszym razem, inicjatywa bezpłatnych badań PSA będzie poprzedzona szeroką kampanią informacyjną. Adresatami badań będą mężczyźni z terenu Powiatu Stalowowolskiego, którym nie udało się wziąć udziału w pierwszej edycji. Badania będą również rozłożone w czasie, by uniknąć długich kolejek.